Odstraňte žluté skvrny a kyselý zápach potu z oblečení. Vystačíte si se dvěma kuchyňskými surovinami

Každý se potí a nejen v letním počasí. Někdo více, někdo méně. Každý ovšem zná, že i po vyprání tričko v podpaží zapáchá. Známe způsoby, jak se pachu zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes vyprání propoceného trička, nevábné pachy a skvrny od potu na oblečení zůstávají. Především bílé tričko má po pár nošení a vyprání zažloutlé skvrny v podpaží. Děje se tak kvůli antiperspirantu reagující na váš pot. Pokud byste vzniku skvrn chtěli zabránit, museli byste oblečení po jednom nošení ihned vyprat. Neděste se a pokud se tento problém týká i vás, máme jednoduché řešení, které dokážete zachránit před vyhozením.  

Čištění pomocí jedlé sody

Jedlá soda patří k zázrakům přírody. Čistí, bělí, a dokonce i pomáhá léčit. Na žluté skvrny v podpaží bude tedy nejideálnější. Nejdříve se ujistěte, zda je vaše oblečení pratelné a učiňte několik kroků. Ze všeho nejdříve přestaňte dávat oblečení se žlutými skvrnami do sušičky, působí totiž jako ustálovač. Teplo skvrny jednoduše konzervuje a poté je jejich odstranění téměř nemožné.   


iZdroj fotografie: Freepik

Čištění na bázi jedlé sody spočívá ve smíchání jednoho dílu sody, jednoho dílu peroxidu a jednoho dílu vody. Smíchejte vzniklou směs a vetřete ji na problematická místa. Nyní odložte oblečení alespoň na třicet minut stranou. Po uplynulé době vezměte ten nejjemnější kartáček a vtírejte do tkaniny. Nyní si do lavoru napusťte teplou vodu a oblečení v něm vymáchejte. Následně jej vyperte v pračce běžným způsobem. 

Odstranění skvrn pomocí kyslíkového bělení

Mimo jedlé sody, můžete také využít sílu kyslíkového bělidla a amoniaku. Rádi bychom vás ještě upozornili, že byste neměli míchat chlorové bělidlo s čpavkem. Může vzniknout chemická reakce, při níž vznikají jedovaté plyny. Pro odstranění skvrn smíchejte kyslíkové bělidlo a amoniak, v poměru 1:1. Nezapomeňte si nasadit ochranné rukavice a pracujte v dobře větrané místnosti. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Na jedno tričko či košili stačí použít dvě polévkové lžíce přípravku. Pomocí rukou vetřete obě přísady do látky a pomocí měkkého kartáčku vtírejte po dobu nejméně jedné minuty. Nyní oblečení namočte do lavoru s vodou a nechte působit alespoň deset minut. Poté opláchněte a vyperte v pračce běžným způsobem. Po vyprání skvrnu zkontrolujte. Pokud se vyprala, můžete dát oblečení do sušičky. 

Bílý ocet jako pomocník pro barevné oblečení

Na bílém oblečení jsou skvrny žluté a mnohem více znatelné. Na barevném oblečení již tolik znatelné nejsou, ale podpaží i po vyprání zapáchá. Pokud ke všemu používáte tuhý deodorant, skvrny jsou bílé a ještě k tomu tvrdé. Zachycují bakterie a podpaží páchne i po vyprání. Pokud tomu tak je, proveďte následující kroky k odstranění.     


iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si bílý ocet a vodu. Poměr nechte opět 1:1 a před nanesením košile či tričko vydrhněte pomocí jemného kartáčku. Mírně tak odrolíte zatvrdlé místa od deodorantu. Nyní si připravte přísady, které nalijete do lavoru a na třicet minut do něj namočíte oblečení. Po uplynulé době vodu s octem vypusťte a propláchněte ve studené vodě s pracím prostředkem nebo oblečení vložte do pračky a vyperte běžně tak, jak jste zvyklí.

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 276 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Léčba bolestivého sedacího nervu za pouhých 10 minut. Bez nutnosti léků a lékařské návštěvy
DámskýDeník.cz
Zdánlivě nevinné vyvolávání duchů stálo jednu z dívek život. Na něco důležitého totiž zapomněly
Události247.cz
Zdražování nabralo na síle. Ministryně financí Schillerová odmítá svůj podíl viny a dále rozdává úsměvy
VědaŽivě.cz
Zabití Josefa Odložila má dvě verze. Proč došlo k omilostnění syna zabijáka? Věra Čáslavská důvod neunesla