Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Panenská příroda v Mexiku vytvořila originální kulisy pro stavbu moderního domu. Ten bylo vzhledem k topografii krajiny potřeba rozdělit rovnou na čtyři jednotlivé pavilony.
Ačkoliv je projekt domu v Torón již druhý v pořadí, bylo k němu nutné přistupovat individuálně. Chráněná krajina v přírodní rezervaci byla upřednostněna a dům byl architekty z architektonické společnosti IUA Ignacio Urquiza Arquitectos odpovídajícím způsobem přizpůsoben. Výsledkem je komplex celkem čtyř oddělených budov propojených schodištěm. Sofistikovaný projekt vznikal dlouhé tři roky.
Ochrana přírody na prvním místě
Důvodem delší realizace bylo ne úplně tradiční prostředí, a to v mexické přírodní rezervaci El Torón. Přes 30 hektarů je zde zasvěceno ochraně fauny a flóry, a to včetně azurového pobřeží Oaxaca. Cílem architektů bylo, aby dům do tohoto divokého prostoru džungle co nejvíce zapadl a harmonicky s ní splynul. Jeho obyvatelům pak měl poskytovat každodenní kontakt s krajinou kolem.
Dům v Torón byl stavěn s maximálním možným ohledem na krajinu. Drtivá většina stromů, které bylo nutné odstranit kvůli stavbě domu, byla pouze přesazena a nyní tvoří přirozené hranice mezi jednotlivými pavilony umístěnými v souladu s topografií kopcovitého terénu. Veškerý materiál, převážně lokálního charakteru, sem byl dopraven za pomoci úzkého přívěsu a čtyřkolky, aby nebyly narušeny přístupové cesty a vyhlídkové trasy. Materiály byly posléze šetrně ošetřeny a zpracovány tak, aby vynikl jejich primární účel.
Bydlení v souladu s krajinou
Všechny čtyři „domky“, jež tvoří komplex domu v Torón, mají pouze jednu pevnou stěnu, zbývající strany jsou otevřené směrem ven. Tím dochází k automatickému prodloužení obytných prostor až do džungle. Primární je zde největší a rovněž nejvýše postavený pavilon, jemuž bylo přiřknuto společné zázemí. Je zde široká venkovní terasa se zastřešením sloužící jako jídelna, která se na jednu stranu rozpíná až do korun stromů, na straně druhé pak přechází do kuchyně. Za ní je vnitřní obývací pokoj, jenž souvisle pokračuje do terasy s posezením a bazénem.
Jednotlivé menší pavilony tvoří soukromé pokoje. V nich je kromě zázemí pro klidný spánek i koupelna. Všechny tři pokoje jsou pravou stranou natočeny do zálivu, zatímco ta přední nabízí výhled do džungle. Vybavení všech modulů bylo vybíráno s ohledem na udržitelnost a životní prostředí s tím, že použité materiály byly dopravovány opět z místních zdrojů. Právě díky důrazu i na takové detaily celá stavba působí velmi vzdušným dojmem a přirozeně zapadá do krajiny.