Dům měl zapadnout do historického centra, a zároveň vnést do okolí trochu moderna. Vyrostlo tak něco speciálního
Cílem bylo vystavět dům, který zapadne do historického centra města. Architektům se podařilo propojit minulost s přítomností a dali vzniknout jedinečné stavbě.
Obsah článku
Architekti studia FIGR Architecture & Design měli nelehký úkol. Rodinný dům museli naprojektovat a vystavět tak, aby splňoval přísné podmínky pro výstavbu v historickém centru. Podle webu ArchDaily se jim podařilo na velmi skromném pozemku o rozloze 175 m² vytvořit útulné a velmi moderní zázemí pro celou rodinu. V celé stavbě se odráží bohatství daného místa a kultury. Nikdy by mě nenapadlo za takovými vraty hledat tak krásné místo.
Experiment s místem a prostorem
Od tradičních staveb nacházejících se na předměstí Melbourne se tato realizace markantně liší. Jedná se o pokus, jak pojmout bydlení z nového úhlu pohledu a využít k výstavbě i rozlohou menší pozemky, podobně jako v případě vertikálního domu, o kterém jsme psali již v dřívějším článku na Adbz. Jedinečné uspořádání tohoto rodinného domu nabízí potenciál pro budoucí adaptace při plánování městské výstavby.
Dvě propojené samostatné jednotky
I na tak malé ploše dokázali architekti vybudovat dům, ve kterém se nacházejí dvě samostatné jednotky, které vzájemně sdílejí jen kuchyň a jídelnu. Mohou v něm tak žít společně dvě generace, aniž by si vzájemně překážely nebo narušovaly svůj osobní prostor. S důrazem na utužení rodinných vztahů byl postaven i přízemní dům, o němž jsme psali dříve na stránkách Adbz.
Design se v jednotlivých částech liší
Vnitřní část domu je laděna v přírodních tónech tmavého dřeva s šikovně vybranými doplňky dotvářejícími její útulnou a příjemnou atmosféru. Druhou část naproti tomu tvoří světlejší barvy a betonové prvky, které se podle webu Prima Living dají v domácnosti využít mnoha způsoby. Tento kontrast vzájemně propojené části odděluje na samostatné funkční celky sbíhající se do kuchyně a jídelny, která tvoří srdce celého domu.
Využití přirozeného světla
Pečlivě rozmístěná okna a průhledy slouží nejen jako estetický prvek, ale zároveň jsou velmi funkční. Do objektu přivádí velké množství přirozeného světla a dotváří rozmanité nálady i atmosféru v celém domě včetně přechodů mezi jednotlivými částmi. Propojení interiéru s exteriérem skrz okna je pro mnoho lidí stále důležitější, jak potvrzuje i naše čtenářka Alice V. z Bilína: „Miluju přirozené světlo a neumím si představit bydlet v tmavém a stísněném domě bez velkých oken a prosklených dveří.“
Architekti: | FIGR Architecture & Design |
Plocha: | 106 m² |
Realizace: | 2021 |
Lokalita: | Richmond, Austrálie |
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
11 h