Na místě zbouraného domu vyrostlo jeho modernější dvojče
adbz.cz » Rodinné domy » Původní budova byla ve špatném stavu, a tak musela jít k zemi. Na jejím místě vyrostlo modernější „dvojče“

Původní budova byla ve špatném stavu, a tak musela jít k zemi. Na jejím místě vyrostlo modernější „dvojče“

Původní dům bohužel nebylo možné zachránit. Majitelé si jej ale natolik zamilovali, že se rozhodli na jeho místě postavit téměř totožný objekt.

dům s faceliftem
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Studiolada, fotograf Ludmilla Cerveny

Architekti ze Studiolada vyšli majitelům maximálně vstříc, když jim sdělili své požadavky na výstavbu jejich vysněného domu. Jejich hlavním cílem je dopřát lidem možnost objevovat přírodní a historií nabité území na hranici Francie a Německa. Zahradou protéká potok a tvoří ji arboretum, ovocný sad, rybník, živé ploty i travnaté plochy a je útočištěm mnoha druhů zvířat.

Zachování historické stavby

Hned na první pohled stavba odpovídá typické zemědělské usedlosti, které se ve velké míře nacházejí v Lotrinském regionu. Umně jsou v ní propojeny užitková část domu s obytným prostorem, který přiléhá ke stodole. Ta byla vystavěna z omítnutých kamenných bloků. Původní prostory byly těžce poškozeny z důvodu vysoké hladiny podzemní vody i špatně provedené částečně dřevěné konstrukce.

Řešením bylo strhnout původní dům

Vlivem velkého poškození původních materiálů i špatné dispozice domu bylo snazší dům strhnout. Stropy byly příliš nízké a většina obytných místností mířila do ulice. I přes nevyhnutelnou demolici se projektanti snažili zachovat původní atmosféru i charakter domu a vystavět na jeho místě novou a lepší stavbu, která bude více odpovídat soudobým trendům a samozřejmě přáním a požadavkům svých majitelů.

dům s faceliftem
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Studiolada, fotograf Ludmilla Cerveny

Majitelé byli motivováni silnou potřebou zachovat tento kus historie pro další generace jako připomínku dob minulých, a tak našli skvělý kompromis. Z vnější strany je dům vystavěn tradičně a je téměř dvojčetem svého předchůdce. Interiér a vybavení odpovídá více současným trendům a standardům moderního bydlení. Stavba poskytuje rodině dostatek soukromí a intimity.

Výsledek předčil očekávání

Projekt moderního vesnického domu dopadl nad očekávání dobře a architektům se tak podařilo propojit historii s přítomností. Místnosti uvnitř jsou prostorné a plné přirozeného světla, což ještě umocňuje příjemnou a útulnou atmosféru. Dokonalé propojení se zahradou tak poskytuje novou interpretaci hrázděného architektonického díla.

Architekti:Studiolada
Plocha:277 m²
Realizace:2018
Lokalita:Francie