Dům součástí přírody: Z okna jsou vidět veverky, jak skáčou mezi stromy
adbz.cz » Rodinné domy » Dům jako součást přírody: „Z okna vidíme veverky, jak skáčou mezi stromy,“ říkají pyšní majitelé

Dům jako součást přírody: „Z okna vidíme veverky, jak skáčou mezi stromy,“ říkají pyšní majitelé

Deset minut od centra Štrasburku vznikl jednopatrový dům uprostřed přírodní oázy, který plně koresponduje se zelení kolem sebe.

dum maison terasa
Zdroj fotografie: Tiskové materiály LDA Architects, fotograf Philippe Ruault

Velká města dnes již mnoho volného prostoru pro stavbu domu nedaleko svých center nenabízejí, a pokud ano, je nutné počítat se složitějším terénem. Nicméně architekti ze společnosti LDA Architects si právě s takovým místem dokázali poradit a mezi stromy zasadili rodinný dům s jedním nadzemním patrem. A to aniž by narušili genia loci stávajícího místa.

Uprostřed přírody, a přitom v centru dění

Původní místo představovalo v městské aglomeraci Štrasburku zelené zákoutí. Architekti se rozhodli tuto myšlenku zachovat a dům Maison vytvořit tak, aby prostor naplnil co nejšetrnějším způsobem, a přitom vytěžil maximum toho, co nabízí. Dřevěný rám domu, který stojí na ocelových pilotech, tak třeba obešel nutnost výkopových prací a ušetřil kořenové systémy stromů.

Stromy za to domu poskytují ochranu proti prudkému letnímu sluníčku, které by zbytečně vytápělo prostor. Naproti tomu v zimě ho holé koruny skrz prosklenou stěnu obývacího pokoje propouští maximum, čímž se obytné místnosti vytápějí v podstatě samy. Kamna na dřevo se o teplo starají pouze za předpokladu, že nízké teploty panují více dní po sobě. Přítomnost stromů si sami majitelé nesmírně pochvalují i z jiného důvodu: „Můžeme pozorovat ptáky, jak si zde staví svá hnízda. Jindy zase z okna vídáme veverky, jak skáčou mezi stromy.“

dum maison zahrada
Zdroj fotografie: Tiskové materiály LDA Architects, fotograf Philippe Ruault

Plnohodnotný domov pro rodinu

Masion je vskutku ekologický. Je postavený jakožto low-tech dům. Velká nádrž na dešťovou vodu zajišťuje dostatek vody pro chod pračky i toalety, a dokonce zvládne zavlažit i užitkovou zahradu. Dům je tak potřeba pouze napájet pitnou vodou a elektřinou.

Interiér i exteriér domu kopírují prostředí, ve kterém se nachází. Stěny i podlahy jsou z přírodních materiálů, především dřeva. V přízemí domu se nachází jediná velká místnost, která spojuje obývací pokoj, kuchyni a jídelnu dohromady. Částečně pak prostupuje i ven, kde navazuje na rozměrnou terasu. První patro nabízí soukromí prostor pro majitele domu. Zde najdeme dva dětské pokoje, ložnici a koupelnu s toaletou.

Architekti:LDA Architects
Realizace:2021
Lokalita:Štrasburk