Hnojiva, díky kterým česnek poroste rychlostí světla: V hlavní roli hnůj, popel, droždí či chléb

Česnek je díky své specifické chuti i aromatu kulinářskou perlou. Jeho silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky jsou zase neocenitelné v přírodní medicíně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Česnek je v kuchyni nenahraditelnou surovinou. Hodí se vyjma sladkých dezertů ke každému chodu. Čínské náhražky z obchodu ale kvalitní tuzemský česnek nezastanou. Zahrádkáři se však jeho pěstování vyhýbají, přestože nejde o náročnou disciplínu. S pěstováním česneku si poradí i úplný začátečník. V podstatě je důležitá jen jedna klíčová věc. Potřebuje lehčí půdu bohatou na humus. Jakmile dostane i správnou výživu, leckomu vyrazí dech, jak skvěle bude česnek prosperovat.

Česnek není náročnou citlivkou

Mezi zahrádkáři koluje spousta mýtů o rozmarném chování tohoto zázraku přírodní medicíny. Česnek je ale na péči v podstatě hodně nenáročná bylina. Stačí, když před sázením namoříte česnek proti škůdcům, vysadíte jen zdravé stroužky, a jakmile vyraší, půdu mírně kultivujete. Jinak se o česnek až do jara skoro nemusíte starat (jeho výsadbu lze samozřejmě provést i na jaře). Zvýšené nároky na zalévání mívá zhruba čtyři týdny na přelomu května a června.

Růst česneku se vyplatí podpořit hnojením. Nejenže úroda bude nad očekávání bohatá, ale palice porostou rychlostí světla. Postaráno bude i o lahodnou chuť stroužků, neopakovatelné aroma a o pořádnou dávku zdraví prospěšných látek. Existuje celá řada komerčních přípravků, které můžete najít v obchodech. Proč ale utrácet, když ještě lepší službu na vašich záhonech odvedou přírodní hnojiva. A navíc to vyjde mnohem levněji.

Růst podpoří hnůj, trus i popel

Zázračný česnek potřebuje během prvního letního měsíce zejména dusík (máme samozřejmě na mysli ten jarní, pro hnojení ozimého je už pozdě). Ten rostlinám můžete dodat prostřednictvím hnoje nebo drůbežího trusu. Připravit nálev ze slepičího trusu není nijak náročné. Prostě ho v poměru 1 : 10 naředíte vodou. Takže například 1 kilogram drůbežího hnoje smícháte s 10 litry vody a necháte roztok několik dní louhovat. Před zaléváním česneku pak ještě každý litr nálevu zředíte 9 litry teplé vody. Necháte vychladnout a nakonec ho přelijete do konve.

Jakmile česnek v červenci vstoupí do fáze tvorby palic, potřebuje „přikrmit“ draslíkem a fosforem. Tyto minerály jsou zodpovědné za velikost palic i rychlé dozrávání česneku. Nejlepším zdrojem těchto látek je obyčejný popel. Dá se aplikovat jako suché hnojivo, nebo si z něj můžete připravit nálev. Do nádoby s 8 litry vody přidejte 2 hrnky popela. Dva dny nechte roztok louhovat. Před zaléváním nálev zřeďte vodou tak, aby celkový objem činil 12 litrů. Ke každé rostlině aplikujte zhruba půl litru nálevu.

Velké palice po chlebovém hnojivu

Aby česnekové palice byly opravdu velké a lahodné, vsaďte také na droždí. Ekonomicky nejefektivnější formou, jak ho získáte, je starý chleba. Místo toho, aby skončil v koši, si z něj vyrobte účinné hnojivo. Kvasnice, jež se používají při pečení chleba, obsahují spoustu vitamínů a minerálů, které ocení i česnek. Stačí, když naplníte kbelík do dvou třetin starým chlebem a zalijete ho teplou vodou, aby byl zcela ponořený. Rukama se chléb snažte co nejvíce rozmělnit. Pak kbelík uzavřete a nechte směs dva týdny macerovat.

Jaké triky používáte při pěstování česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články