Možná si takhle zničíte i oblečení, když ho perete! Čeho byste se měli vyvarovat?
Obsah článku
Připravte si prádlo, hoďte ho do bubnu pračky, přidejte prášek, aviváž a zapněte ji. Znáte tento postup? Samozřejmě, mnozí z nás ho při praní oblečení a prádla aplikují pravidelně. Pak už jen stačí prádlo pověsit a čekat. Podvědomě známá rutina však nemusí být vždy tou nejlepší, a abyste své oblíbené oblečení udrželi v perfektním stavu, stojí za to se nad touto rutinou zamyslet. Zde je přehled toho, jak si možná nevědomky ničíte oblečení i při praní!
Nepřipravujete své oblečení dostatečně na praní
Rozepnuté zipy, rozepnuté kapsy nebo naopak rozepnuté knoflíky jsou drobnosti, o které byste se měli postarat před každým praním. Tímto způsobem ochráníte i ostatní oblečení, které by mohlo být poškozeno rozepnutým zipem, což může mít za následek malé dírky, zejména na jemných tkaninách. Když už mluvíme o zipech, praní rozepnutých zipů může také poškodit jejich zoubky, takže to je jen další důvod, proč se ujistit, že perete oblečení se zipem „na“. Vyplatí se také zkontrolovat kapsy – vyprané bankovky, bankovky nebo zbytky bělící pasty mohou na čištěném oblečení způsobit pořádnou paseku.
Přeplnění pračky
Kdo by nechtěl vyprat co nejvíce prádla najednou. Každá pračka má však hmotnostní limit, který je stanoven výrobcem na základě jejího zpracování. Platí jednoduché pravidlo, že pračku nepřeplňujte, protože tím hrozí nejen poškození jejího bubnu, ale také to, že se vaše věci pořádně nevyperou.
Praní v pračce s velkým množstvím vodního kamene
Ruku na srdce, kdy jste naposledy kontrolovali, zda vaše pračka není plná vodního kamene? Nánosy vodního kamene mohou nejen zkrátit životnost samotné pračky, ale také způsobit, že vaše oblečení bude vypadat a vonět špatně vyprané, a to i po vyprání. Vodní kámen byste měli pravidelně odstraňovat nebo používat přípravky k tomuto účelu určené. Pomoci může také trocha octa při každém praní. Dejte si však pozor, pokud perete speciální oděvy, například reflexní pracovní oděvy.
Používání příliš velkého množství změkčovadel
Každý, kdo chce mít měkké a voňavé oblečení, by měl automaticky sáhnout po změkčovadle tkanin, ale mnoho lidí ho při praní používá příliš mnoho a přidává ho i do sportovního nebo turistického oblečení. Oblečení je pak cítit mnohem více, než by mělo, a může také způsobit skvrny, nemluvě o tom, že přeplnění změkčovadlem neprospívá ani samotné pračce. Pokud se nechcete vzdát svých oblíbených vůní, vyzkoušejte olejový parfém na praní, kterého stačí dát do praní opravdu jen pár kapek.
Ponechání oblečení v pračce příliš dlouho po vyprání
Řídíte se strategií „vyprat a pak někdy pověsit“? Pak děláte chybu, oblečení by mělo po vyprání zůstat v pračce maximálně 2-3 hodiny, jinak může zatuchnout. A co hůř, další várka oblečení může také „chytit“ zápach. Ideální je používat na pračce funkci odloženého startu, abyste mohli prádlo co nejdříve vyndat nebo dát do sušičky.
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h