Chemické rukavice v základní výbavě aneb jaká pravidla bezpečnosti musí dodržovat chemik?

                   

Povolání chemika může být někdy i nebezpečné, zvlášť pokud by v laboratoři nedodržoval bezpečnostní opatření nebo nenosil ochranné pomůcky. Víte, co všechno by se mohlo stát a jak tomu účinně předejít?

Chemických laboratoří je vícero druhů, a v každém z nich teoreticky hrozí trochu jiné nebezpečí. Základní chemická bezpečnost je ale všude stejná a její pravidla by měl znát každý, kdo se chystá do některé laboratoře vejít.

Co se všechno může stát

Podle toho, o jaký typ laboratoře se jedná, se dá odvodit, jaké chemické látky v ní můžete najít. Ty totiž pochopitelně představují hlavní zdroj nebezpečí při práci chemika.

· Kyseliny a jiné žíraviny představují riziko poleptání.

· Mnohé chemické látky jsou jedovaté, například sloučeniny rtuti či arsenu.

· Látky jako azbest nebo formaldehyd jsou prokazatelně karcinogenní.

· Sloučeniny olova či kadmia a další chemikálie mohou zase mít vliv na plodnost.

· Jiné látky jsou těkavé a otrava pak hrozí z následného vdechování plynů a par (například chlór nebo kyanovodík).

· Řada látek je hořlavá a vytváří tedy riziko vzniku požáru.

· Některé látky mohou být dokonce výbušné.

Rizika chemické laboratoře ovšem nekončí u chemikálií. Opatrnosti je třeba například i při manipulaci s tlakovými nádobami. V případě rozbití laboratorního skla existuje rovněž riziko řezného poranění o ostré střepy. V neposlední řadě je nutné dodržovat základní bezpečnostní pokyny při práci se stroji a přístroji napájenými elektřinou.

Základní bezpečnost práce v chemické laboratoři

Je logické, že se v chemické laboratoři může někomu něco stát. Rozhodně ale není dobrý nápad chodit neštěstí naproti, takže by každý chemik měl dodržovat základní bezpečnostní zásady. V laboratoři by například měl dodržovat předepsaný pracovní postup, znát vlastnosti jednotlivých chemických látek a ty uchovávat pouze v jasně označených nádobách. I skladování má svá bezpečnostní pravidla: žíravé látky například nikdy nesmí být uložené nad výškou ramen pracovníka.

V žádné laboratoři se nesmí jíst, pít ani kouřit, a tam, kde jsou uloženy hořlaviny, se nesmí ani jinak manipulovat s otevřeným ohněm. Laboratoře, ve kterých se pracuje s toxickými, dýmavými a dráždivými látkami, musí být vybavené odvětrávací digestoří.

Ochranné prostředky chemika

Jedním z bezpečnostních pravidel chemických laboratoří je i nošení vhodného oblečení a používání ochranných pomůcek. Dlouhé vlasy musí být stažené dozadu, případně i umístěné pod ochrannou pokrývkou hlavy. Pracovním oděvem chemika je ochranný plášť, na nohy pak patří pevné gumové boty. K ochraně pokožky rukou slouží chemické rukavice a chybět by neměly ani další pomůcky, například brýle nebo obličejový štít na ochranu zraku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci