Dům proměnila v duchu 70. let za necelých 44 tisíc | adbz.cz
adbz.cz » Interiéry » Rekonstrukce domu ji stála něco málo před 43 tisíc. Zbavila se moderního nábytku a proměnila ho do stylu 70. let

Rekonstrukce domu ji stála něco málo před 43 tisíc. Zbavila se moderního nábytku a proměnila ho do stylu 70. let

Drtivou většinu vybavení domu tvoří nábytek, koberce, doplňky i spotřebiče ze 70. let. Majitelka je shání na aukčních bazarových portálech.

vintage dum loznice vybaveni
Zdroj fotografie: S vědomím Estelle Bilson

Takzvaný vintage styl miluje 45letá Estelle Bilsonová od studentských let. Tráví hodiny sháněním originálních kousků na aukčních serverech. Svůj nový dům v britském Stratfordu vymalovala oranžovými a zelenými odstíny. Vyjma vysavače a matrace v něm není nic moderního. Vše je vintage. Počínaje disko koulemi v koupelně až po originální časopisy u „vesmírného“ televizoru ze 70. let.

Posedlost vintage začala v dětství

Když se rodina před sedmi lety přestěhovala do nového domu, rozhodla se, že svou retro posedlost posune na další úroveň. Přestavba domu vyšla odhadem na pouhých 1 500 liber, což je v přepočtu necelých 44 tisíc korun. Vše, co tam Bilsonová pořídila, je totiž z druhé ruky. V domě žije se svým partnerem, 43letým Stephenem De Sarasolou, a jejich šestiletým synem.

vintage dum majitelka obyvak
Zdroj fotografie: S vědomím Estelle Bilson

Vintage stylu se začala Bilsonová věnovat v dětství. „Začala jsem je sbírat, když mi bylo asi 13 let, a od té doby to šlo dál. Když jsem byla na univerzitě, mohli jste si na ulici koupit kousky ze 70. let, kterých se lidé chtěli zbavit,“ vypráví milovnice vintage. Spousta jejích studentských prací na univerzitě byla inspirována abstraktními impresionisty, jako byli Pollock, Warhol nebo Rothko.

V retro stylu vybavili nový dům

„Myslím, že mě to vždycky zajímalo. Mám ráda všechno staré, od art deco, ale sedmdesátá léta jsou pro mě něčím obrovsky sugestivní,“ uvedla. Čalounění nábytku v novém stratfordském domě dokonce sladila se svým vkusem v oblasti oblečení. „Naprosto miluju kýč. Miluji všechno, co je zlaté, lesklé, pestrobarevné, a čím divnější, tím lepší. Proto mám sochy tygra a plameňáka,“ dodala Bilsonová.

Během let nashromáždila desítky kousků ve stylu 70. let a rozhodla se dům, do něhož se rodina v roce 2015 přestěhovala, proměnit ve svatyni tohoto desetiletí. Nábytek a dekorace vyhledává na aukčních serverech. Atmosféru domu dokreslují vinylové desky a psychedelické potisky. Stěny domu pokrývají květinové tapety. „V kuchyni mám taky vintage spotřebiče. Tehdy se věci vyráběly tak, aby vydržely a mohly se opravit,“ řekla Bilsonová.

Nežijeme jako v roce 1974

V obývacím pokoji je televize Keracolour ve stylu Austina Powerse, reproduktory KEF a oranžově zbarvená světla. Na internetu našla do své sbírky jídelní stůl, židle i postel ve vesmírném stylu. Umělecká díla jsou všechna z té doby. V ložnici máme Tretchikoffa a v obývacím pokoji J. H. Lynche,“ dodává majitelka retro domu. Vysvětluje, že rodina nežije v 70. letech. Používá moderní technologie, ale vintage se jí líbí.

vintage dum loznice vybaveni
Zdroj fotografie: S vědomím Estelle Bilson

Dům stále dovybavuje. Nedávno si do koupelny instalovala disco kouli. „Nežijeme jako v roce 1974, ale oceňujeme styl, design a kvalitu provedení nábytku. Je zajímavější, rozmanitější a barevnější. Nemluvě o tom, že je udržitelný, cenově výhodný a lépe postavený než většina věcí, které dnes můžete koupit v obchodech,“ poznamenala Bilsonová. Dům nepovažuje za svatyni ani muzeum. „Rozhodli jsme se ho vybavit věcmi, které nám dělají radost,“ dodala.

Do jakého stylu byste ladili svůj byt nebo dům?

Zdroj: RealFix