Asijské berušky se dají na úprk: K výrobě pasti postačí staré tričko

Asijské berušky rozhodně nejsou vítanými hosty. Vypuďte je ze svého obydlí, k účinné pasti přitom potřebujete jen kus tmavé látky.

Několik jedinců slunéčka asijského na desce stolu i Zdroj fotografie: Gilles San Martin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slunéčka sedmitečná (Coccinella septempunctata), lidově známá jako berušky, jsou nesmírně užitečný hmyz. Nejen, že jsou hezké na pohled, také ale ve velkém požírají snad nejrozšířenější škůdce, a to mšice. Zatímco si mšice pochutnávají na sladké šťávě z rostlin, berušky jsou v tomto případě nelítostnými predátory. A to již ve stádiu larvy, kdy dokáží spořádat ještě více mšic nežli dospělí jedinci. Oproti tomu ale jejich příbuzné asijské berušky, které vypadají velmi podobně, už tolik oblíbené nejsou, a to ani u zemědělců. Jak se jich jednoduše zbavit?

Slunéčko východní může způsobit alergickou reakci

Invazivní asijské berušky (Harmonia axyridis) jsou známé také pod názvem slunéčka východní. Mají stejnou stavbu těla, jako nám známé berušky, liší se ovšem zabarvením. To je velmi variabilní a setkat se tak můžete s beruškou žlutou, oranžovou, ale klidně i černou. Také počet teček napoví, že se jedná o jiný druh. Zatímco klasická beruška jich má 7, asijská se pyšní až 20 tečkami, které, vzhledem k počtu, mohou i splývat.

ruměnice pospolná

Ruměnici pospolnou je lepší nezabíjet. Na zahradě bude vadit jedině škůdcům

Východní berušky hledají často úkryt před zimou a mohou se tak dostat až do vašeho obydlí. Vzhledem k reprodukčním schopnostem se jich může vyrojit opravdu velké množství během krátké doby. Při pocitu nebezpečí vylučují nepříjemně páchnoucí žlutou tekutinu, případně mohou i kousnout, což může způsobit alergickou reakci. Pro jejich výrazný apetit s nimi bojují i zemědělci. Požírají totiž veškeré larvy a vajíčka, které najdou, také si ale pochutnají například na šťávě z vinné révy.

Jak vypudit asijské berušky z obydlí

Trápí-li vás invaze těchto berušek na zahradě, vysaďte levanduli či chryzantémy. V domácnosti s nimi ale musíte bojovat jinými způsoby. Pokud si všimnete, že se vyskytují u vás doma, je důležité najít jejich skrýš. Často se mohou ukrývat například v okenních či dveřních rámech.

Mnoho slunéček asijských v rámu okna iZdroj fotografie: Gilles San Martin / Creative Commons / CC BY-SA
Slunéčka východní velmi často hledají úkryt v rámu dveří či oken

Nejjednodušší je vzít si na pomoc vysavač a všechny jedince vysát tak, aby hnízdo bylo zničeno. Sáček z vysavače následně vyhoďte. Použít můžete ale i repelent na hmyz. Ten můžete zakoupit, nebo vyrobit doma smícháním oleje, šamponu a octu. Nemusíte se tak obávat nepříjemného odéru. Na polapení berušek ale můžete také nastražit past. Ze starého černého trička či jiné látky nastříhejte malé kousky a ty pomocí provázku či gumičky umístěte na lampu blízko objímky. Postříkejte repelentem. Slunéčka to velmi rychle usmrtí.

Máte zaručené tipy, jak se zbavit invazivních berušek?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články