Co ušetřili za zedníky, to vrazili do vybavení: Svépomocí si vytvořili luxus v bytě 1+1 s lodžií
Při cestě za vysněným bydlením museli překonat překážky v podobě nedostatku času a financí. Nakonec ale uspěli a konečně žijí v bytě svých snů.
Sen o dokonalém bydlení má takřka každý, ovšem jen málokdo je ochoten se o něj „porvat“. V průběhu samotného hledání vhodné nemovitosti, její koupě a případné rekonstrukce je totiž nutné kromě dostatečné trpělivosti značně omezit výdaje na své volnočasové aktivity (pokud samozřejmě nemáte na účtu dostatečně vysokou sumu, která by veškeré náklady pokryla). Jedním z lidí, kteří to dokázali, je i mladý muž, který takřka svépomocí přestavěl celý byt. Po půl roce prací má konečně hotovo a užívá si své pohádkové bydlení.
Většinu si přestavěl svépomocí
Když muž svůj (první) byt kupoval, nacházel se v původním stavu. Jedná se o garsoniéru ve starším panelovém domě, kde poslední rekonstrukce proběhla před více než 20 lety. Jelikož na koupi nemovitosti padly téměř celé jeho úspory, postupovala samotná přestavba velmi pomalu, trvala něco málo přes půl roku. Kromě financí muže limitoval i čas, jelikož mohl pracovat pouze o víkendech nebo po práci. Kromě nových stropů, zasklení lodžie, výměny rozvodů, vodovodních baterií a stupaček provedl všechny práce svépomocí.
Jako první nechal majitel zasklít lodžii, kterou následně zateplil a vylil novou podlahou (kvůli odlehčení použil i velké množství keramzitu). Poté se pustil do přestavby jádra bytu. Vyboural příčky oddělující koupelnu a toaletu od zbytku bytu a vystavěl je znovu – posunuté tak, aby se do koupelny vešel multifunkční sprchový kout. V dalším kroku mu instalatéři vyměnili vodovodní baterie, staré potrubí a část stupačky, která náleží k bytu.
Připojení toalety, vany i pračky si zajistil sám. Další část přestavby se soustředila na podlahy, které odstranil a následně srovnal betonovou stěrkou. Předtím, než položil plovoucí podlahu, vyměnil v bytě rozvody elektřiny (byly celé v mědi), jistič i elektroměr a nechal si nainstalovat klimatizaci. Během upevňování toalety zjistil, že jedna ze stěn je šikmá, proto se nakonec rozhodl pro její zabudování – zbytek stěny srovnal pomocí sádrokartonu.
Zařizování interiéru byla největší výzva
Může se to zdát paradoxní, ale jako největší výzvu chápe mladý majitel samotné zařizování přestavěného bytu. Když stál v prázdných prostorách své garsoniéry, najednou nevěděl, jaké barvy, dekor a design použít, aby vše dohromady ladilo a zároveň se v domácnosti cítil dobře. Nakonec se odhodlal pro použití syté tmavě hnědé barvy s krémovým ornamentálním vzorem. Aby místnost prosvětlil, rozhodl se pro světlejší podlahu, pohovku a vanilkově žlutý nábytek.
Ve stejném duchu si sestavil i kuchyňské skříňky – spodní zvolil tmavě hnědé a horní vanilkové. Kuchyňská pracovní deska, která má tvar písmene „U“, je poté opět světlá. Doplňky v bytě jsou buď černé, nebo chromované. Samotná lodžie je dokončena dekorativní omítkou, která partnerce majitele připomíná „bláto“. I přesto, že se po dokončení bytu objevily drobné chyby v provedení (například majitel musel znovu vyspádovat sprchový kout), jsou on i jeho partnerka s rekonstrukcí nadmíru spokojeni.
Jaký postup rekonstrukce jste volili pro váš byt?