Proč vaše rostliny potřebují zubní pastu? Použijte ji správně a výsledky přesvědčí i vás
Pokud vaše rostliny strádají a nutně potřebují pohnojit, ale zrovna nemáte po ruce žádné hnojivo či blízký obchod, použijte zubní pastu.
Obsah
Ve specializovaných obchodech najdeme širokou škálu různých hnojiv pro pokojové rostliny. Většina pěstitelů používá nejčastěji to, co je zrovna po ruce. Domácí hnojiva, která si sami vyrobíte, vychází levněji a poradí si hravě se vším, co od nich očekáváte. Oblíbenými surovinami jsou cibulové slupky, vaječné skořápky a cukr. Co však zaručeně máte vždy po ruce, ale nejspíše by vás nikdy nenapadlo to použít jako hnojivo, je zubní pasta.
Proč je zubní pasta pro rostliny prospěšná:
- Dopomáhá ke snižování kyselosti půdy
- Obohacuje půdu o fluor a vápník
- Působí jako preventivní ochrana proti plísním a houbám
Tento způsob ošetření je obzvláště účinný u kvetoucích rostlin.
Příprava hnojiva ze zubní pasty
Využít můžete jakoukoliv zubní pastu bez bělícího efektu. Úplně nejideálnější je použít obyčejnou a levnou zubní pastu, kterou si většina pamatuje ještě ze svého dětství. Pravdou je, že moderní zubní pasty už mají mnohem složitější chemické složení, jež není pro rostlinky příliš ideální. Jako takový příklad je možné vzít laurylsulfát sodný. Díky této látce pasta při čištění zubů více pění.
Do nádobky si připravte 1 l vody pokojové teploty a přidejte čtvrt tuby zubní pasty. Směs důkladně promíchejte tak, aby nevznikly hrudky. Rostliny tímto roztokem zalévejte přímo pod kořen. Toto hnojivo však používejte pouze na jaře nebo v létě, kdy se rostlina nachází v aktivní fázi růstu.
Zjistěte si vše potřebné
Nezapomeňte před použitím tohoto hnojiva zjistit, jaké vlastnosti půdy vaše rostliny preferují. Milovnice kyselé půdy, jako jsou například gardénie či azalka, by po takové zálivce mohly zemřít. Vyzkoušejte toto jednoduché hnojivo a posuďte sami. Používali ho prý už v SSSR, kdy bylo absolutně nemožné jakékoliv hnojivo sehnat.