V dřevěném prkénku se schovává nejvíc bakterií: Díky brusnému papíru, sodě či citronu bude zas jako nové
Pokud při vaření používáte dřevěné prkénko, měli byste ho čas od času důkladně vyčistit. Velmi dobře se v takovém případě osvědčily tyto metody.
Dřevěná prkénka mají v domácnostech velkou oblibu odnepaměti. Nejenže jsou jako dělaná pro krájení masa a ryb, ale také hezky vypadají a jsou cenově dostupná. Samozřejmě však mají i své nevýhody, a to zejména co se týká bakterií, které se na nich usazují. Ty tam zůstávají po každém krájení a mohou mít vážný dopad na vaše zdraví.
Brusný papír proti bakteriím
Například salmonela, která se dostala z masa do zářezů v prkénku, tam může přežívat několik dalších dnů. Jakmile ho poté znovu použijete, dostane se na jiné potraviny a následně i do vašeho organismu. Ochránit se před tím však můžete hned několika snadnými způsoby, jako je očista dřevěného materiálu brusným papírem. Nejprve začněte s tím, který má velké zrno.
Jakmile bude prkénko důkladně ošetřeno, udělejte to samé s brusným papírem s jemným zrnem. Díky tomu vyhladíte veškeré bakterie a stejně tak i nevzhledné prvky. Nakonec je dle webu Media důležité očistit povrch citronem a posypat ho solí. Ingredience nechte působit zhruba půl hodiny a poté stačí vše omýt horkou vodou a nechat vysušit.
Pomůže také ocet a jedlá soda
Pokud doma nemáte brusný papír nebo se vám za něj nechce utrácet, můžete vyzkoušet ještě jednu osvědčenou metodu. Nejprve na prkénko nalijte vroucí vodu, očistěte ho a navrch pak nasypte jedlou sodu. Tu je nicméně důležité důkladně rozprostřít, aby se dostatečně vetřela do dřeva. Jakmile tak uděláte, vše ještě zalijte octem.
Během chviličky si budete moci všimnout, že soda syčí, což je podle webu Whirlpool běžná reakce. Díky té se také veškeré nečistoty začnou od dřeva oddělovat a bakterie to do jedné vyhubí. Po dokončení procedury prkénko ještě jednou opláchněte vroucí vodou a nakonec osušte. Ve výsledku bude krásně čisté a zcela bezpečné k dalšímu použití.