Máte doma tento kus starého nábytku? Má velkou cenu
adbz.cz » Hobby » Dříve hojně používaný příborník dnes už téměř nikdo nemá. Na bazarech se prodává i za 4 000 Kč

Dříve hojně používaný příborník dnes už téměř nikdo nemá. Na bazarech se prodává i za 4 000 Kč

Pokud máte doma takový příborník nebo si ho chcete koupit, budete velmi překvapeni. Není téměř k dostání, a když ano, vyjde vás na plno peněz.

kredenc
Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Některé kusy nábytku, které lidé dříve považovali za běžné nebo téměř bezcenné, dnes najdete na internetu za plno peněz. Skvělým příkladem je starý lidový příborník, který se stal hitem druhé poloviny 20. století. Netrvalo to však dlouhou a s novými trendy začal v mnoha domácnostech spíše překážet a sbírat prach, načež se ho mnozí rozhodli zbavit (a to klidně i zdarma). Dnes je však tato dekorace podle webu DomekiOgrodek opět v módě.

Jedinečný kus nábytku z dávných let 

Staré knihovny, nástěnné skříňky a samozřejmě také příborníky jsou historickým nábytkem, který se dříve nacházel v mnoha českých domácnostech. Postupem času však tyto kusy začaly jeden po druhém vycházet z módy a staly se nevyhovujícími – většina obchodů totiž přišla s nábytkem s jednoduššími a modernějšími tvary. Lidé se tak chtěli za každou cenu zbavit těchto nádherných tradičních kousků a nabízeli je pouze za odvoz nebo pár stovek.  

Nikdo však nemohl tušit, že se ty samé příborníky začnou po několika desítkách let opět objevovat na bazarech, a to za obrovské částky. Tento druh starého nábytku se v současné době dostal opět do módy a je po něm obrovská poptávka, což se také podle serveru DanTheFurnitureRepairman odráží na jeho ceně. Ta může být však ještě větší v případě, že danou dekoraci renovujete (tehdy mohou částky vystoupat až na desítky tisíc). 

Poptávka po příbornících začíná narůstat 

Příborníky měly vždy dvě části, a to vrchní, kde byly zpravidla prosklené skříňky s poličkou, a spodní, která tvořila úložný prostor pro talíře a hrníčky. Jednalo se tedy o velmi užitečný kus nábytku s mnoha využitími a možností skladovat jakékoli potraviny či předměty. Díky svému jedinečnému vzhledu pak také skvěle zapadly do každé domácnosti. A jelikož se dnes retro opět stává trendem, začíná po tradičních příbornících narůstat poptávka. 

@zmalowanymebel zrobiłam to! Odnowiłam stary, zniszczony kredens! Kosztowało mnie to ogrom ciężkiej pracy, miesiąc czasu i mnóstwo nerwów. Było warto? ❤️ #renowacja #renowacjamebli #renowacje #vintagestyle #vintage #prl #mebleprl #mebleprlporenowacji #odnawianiemebli #meblekuchenne #kredenskuchenny #kredensprl #kredens #diy ♬ My Addiction – Alex Guesta

Několik desítek let nazpátek bylo možné najít řadu opotřebovaných příborníků na bazarech za pár korun, nebo dokonce zdarma. Prodejci pouze chtěli, aby si zájemce pro nábytek přijel a odvezl si ho. Dnes jako by se po nich propadla zem. Lidé o ně mají obrovský zájem, ale najít originální kus je téměř nemožné – a pokud ano, vyjde vás v průměru na 4 000 Kč. 

Dokonce se začalo objevovat čím dál více nových služeb, které nabízí renovaci starého nábytku na zakázku, a jak se ukazuje, mají zakázek nad hlavu. Často za nimi chodí zájemci i s tím, že potřebují renovovat celé sestavy tradičního nábytku, včetně menších skříní a stolků. Na webu adbz jsme také psali, jak zajistit, aby vám kočka už nikdy žádný nábytek nepoškrábala.