Nejčastější chyby, kterých se při přípravě ryb dopouští 90 % lidí
adbz.cz » Hobby » Šéfkuchař vyjmenoval nejčastější chyby při přípravě ryb: Moc soli, příliš dlouhá tepelná úprava a otáčení na pánvi

Šéfkuchař vyjmenoval nejčastější chyby při přípravě ryb: Moc soli, příliš dlouhá tepelná úprava a otáčení na pánvi

Pokud se vám nedaří správně připravit ryby, možná děláte některé z těchto typických chyb. Šéfkuchař vysvětluje, jak na to jít správně a získat co nejlepší výsledek.

priprava ryby vareni
Zdroj fotografie: iStock

Příprava ryb je proces, při kterém se mnoho začátečníků v kuchyni dopouští zbytečných chyb, což se následně odráží na jejich výsledku. Podle zkušeného šéfkuchaře se jedná o naprosté banality, kterým lze velmi snadno předcházet – stačí je brát při vaření na vědomí a váš hotový pokrm bude mnohem chutnější, voňavější a celkově si jej více vychutnáte. Konzumace tohoto druhu masa má navíc velmi pozitivní přínosy pro lidské zdraví, a proto byste jej rozhodně měli přidat do svého jídelníčku. 

Nejčastější chyby při vaření ryb 

Při přípravě ryb je opravdu těžké dokázat, aby maso nebylo příliš vodnaté, suché nebo se filety nezačaly rozpadat přímo na pánvi. Výsledek pak často nevypadá právě tak, jak jste si představovali. Ačkoliv může být příčinou těchto nepříjemností samotný druh ryby, většinou se jedná o zbytečné chyby, kterých se dopouští většina začínajících kuchařů a kuchařek. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejčastějšími z nich a do budoucna se jim vyvarovat. 

1) Zbavte se kostí

Pravdou je, že i ryby, které jsou v obchodech označeny za vykostěné, mohou někdy obsahovat drobné kostičky. To znamená, že vám některá z nich může při konzumaci uvíznout v krku a dostat vás do nemocnice. Ještě před další úpravou proto každé rybí maso dostatečně prohmatejte prsty a pokuste se odstranit veškerá cizí tělesa, která objevíte. Pokud to nepůjde snadno, můžete použít pinzetu. 

citron ryba
Zdroj fotografie: Depositphotos

2) Osušte filety před smažením 

Pokud chcete, aby vaše ryba měla křupavou a zlatavou kůži, měli byste filety před smažením vždy osušit – v případě, že je povrch masa vlhký, bude se při pečení či smažení spíše dusit. Tento jednoduchý trik vám navíc pomůže získat co nejlepší chuť a ochránit rybu před dalším vysušením. 

3) Přidáváte mnoho soli

Sůl je nezbytná pro dodání chuti při vaření téměř každého pokrmu, ale je důležité si uvědomit, že velmi dobře rozkládá bílkoviny a odvádí vlhkost. V příliš slané marinádě proto budou filety spíše měknout a vysychat. Abyste maso udrželi pevné a šťavnaté, přidejte do marinády jen špetku soli a před vložením ryby do pekáče nebo na pánev ji posypte zbytkem koření. 

4) Dobře rozpálená pánev 

Příprava ryby k obědu či večeři může být velmi rychlá – musíte však být trpěliví a nechat pánev dobře rozpálit, a to takovým způsobem, aby olej při smažení lehce prskal, ale nemělo by se z něj kouřit. Pokud pánev naopak nezahřejete dostatečně, bude se maso smažit nerovnoměrně a se vší pravděpodobností se přichytí.

panev maslo smazeni
Zdroj fotografie: Depositphotos

5) Pohybování s masem během pečení a smažení 

Během smažení můžete s rybou pohybovat, ovšem musíte na to jít správným způsobem. Pokud se totiž pokusíte obrátit filet dříve, než je spodní strana dostatečně upečená, kůže se roztrhne a maso se přilepí. Proto nechte raději první stranu dostatečně propéct, dokud se rovnoměrně neoddělí, poté filety otočte a počkejte, až bude druhá vypadat stejně jako ta první. Nakonec vypněte plotýnku a vyjměte rybu z pánve.

6) Stačí krátká tepelná úprava

Nejčastější chybou, které se většina lidí při přípravě filet dopouští, je příliš dlouhá tepelná úprava. Ryba ponechaná na pánvi příliš dlouho ztvrdne, vysuší se a ztratí chuť. Bohužel už ji pak nepůjde nijak zachránit. Doba přípravy se samozřejmě u různých druhů ryb může lišit, ale obecně se doporučuje nepřekračovat dobu 3 až 5 minut z každé strany.