Škrábance na indukční desce efektivně odstraňte sami. Stačí k tomu toto
adbz.cz » Hobby » Škrábance na indukční desce se dají odstranit banánem, zubní pastou i lihem

Škrábance na indukční desce se dají odstranit banánem, zubní pastou i lihem

Drobné škrábance na indukční desce se dají jednoduše a rychle odstranit jen s běžnými prostředky. Pomoci může jedlá soda, ale dokonce i banán.

indukcni desk
Zdroj fotografie: Depositphotos

Indukční varná deska je stále modernější alternativa klasického sporáku. Jako každé zařízení však vyžaduje správnou údržbu a péči. Jen tak můžete prodloužit její životnost a kvalitu služeb. Ovšem každá indukční deska se dlouhodobým používáním znehodnocuje. Objevují se na ní menší nebo větší škrábance, které jsou nejen neestetické, ale ovlivňují také funkčnost zařízení.

Důležitá je správná údržba indukční desky

Aby vám indukční deska vydržela v pěkném stavu co nejdéle, je potřeby držet se několika pravidel. Dávejte si dobrý pozor při přesunu hrnců z plotýnky na plotýnku. Často – a většinou nevědomky – lidé hrnce přesouvají po povrchu desky. Právě tak se však na ní tvoří nevzhledné škrábance, které se těžko odstraňují. Při přesouvání hrnce jednoduše zvedněte a vyhněte se tak nevzhledným škrábancům a rýhám.

Po vaření oběda můžou na indukční desce ulpít různé nečistoty, zbytky jídla a podobně. Na její čištění byste však měli vždy používat prostředky jen k tomu určené. Vyhnout byste se měli silným a hrubým produktům, jako jsou drátěnky, ostré houby nebo různé drsné utěrky. Mnohem lepší pro účel čištění varné desky je jen vlhký hadřík nebo jemná houba.

Pokud už se na vaší varné desce objevily povrchové škrábance, nevěště hlavu. Existuje několik způsobů, které vám s jejich odstraněním rychle pomohou. Varnou desku nejprve umyjte teplou vodou a menším hadříkem namočeným v alkoholu pak otřete poškrábanou oblast. Tato metoda však bude fungovat jen na menší a povrchové škrábance. K odstranění škrábance na indukční desce můžete použít také zubní pastu. Krouživými pohyby ji vetřete do škrábance a po dobu několika hodin ji nechte působit. Nakonec ji jen hadříkem otřete.

Vaření na indukci
Zdroj fotografie: Pexels
Vaření na indukci

Vyzkoušejte odstranit škrábance jedlou sodou nebo banánem

K odstranění škrábanců můžete využít také vosk, nebo dokonce banán. Vosk naneste v tenké vrstvě na indukční desku a po několika minutách ho vlhkým hadříkem otřete. Banán pak rozkrojte podélně na polovinu. Jeho hladkou stranou jemně třete varnou desku a její poškrábaný povrch. Vlhkým hadříkem indukční desku očistěte od zbytku ovoce. Díky banánu se varná deska bude lesknout jako nová.

Skvělou volbou k odstranění škrábanců na varné desce je také použití jedlé sody, kterou smíchejte s vodou v poměru 3 : 1. Důležité je, aby směs byla dobře rozmíchána a nebyly v ní žádné hrudky. Pastu pak naneste na indukční desku a měkkým hadříkem ji do škrábanců jemně větřete. Po uplynutí několika minut zbývající směs z desky jemně odstraňte a celý povrch vyleštěte.

V rámci prevence pak své indukční desce věnujte pravidelnou a pečlivou péči. Čistěte ji jen s pomocí vhodného náčiní a velmi jemně. Hrnce přesouvejte ohleduplně a raději mimo povrch varné desky. Ovšem nezapomeňte, že i jemně poškrábaná varná deska stále plní svůj účel. Rýhy by však neměly být příliš hluboké, v takovém případě je indukce bezcenná a také nebezpečná, jelikož hrozí její vzplanutí.