„Zázračné“ lidové hnojivo může nadělat víc škody než užitku. Jakmile se k rostlinám nalije cukr, ztratí schopnost vstřebávat vodu
Ne všechny lidové rady a pověry se vyplatí poslouchat a dodržovat. Cukrem můžete svým rostlinám zbytečně uškodit. Zvolte raději vhodnější způsob, jak rostliny vyživit.
Aby mohly rostliny na vaší zahradě správně růst a celkově prospívat, je důležité zajistit jim ty nejlepší životní podmínky. Každý druh má specifické požadavky na množství světla, tepla a zálivky, které je nutné po celou dobu jejich pěstování dodržovat. Vhodnými hnojivy stimulujete jejich vývoj, podpoříte imunitní systém a celkové zdraví rostlin. Důležité je vybrat to nejvhodnější.
Nepoužívejte med
Někteří zahradníci pro své rostliny připravují zálivku z medu. Ten však neobsahuje žádné rostlinné hormony ani látky, kterými by jejich růst podpořil. Med se však výborně hodí k ošetření řezných ran a poškozených míst rostlin. Stačí toto místo potřít trochou medu a zabráníte tak bakteriím a dalším mikroorganismům, aby rostlinu napadly. Tím snížíte riziko vzniku a přenosu nákazy nebo houbového onemocnění.
Vyhněte se bílému cukru
Ani bílý cukr vám s výživou rostlin na zahradě nebo v květináčích nepomůže. Naopak rostlinám uškodí, protože snižuje jejich schopnost přijímat vodu. Využít cukrovou vodu můžete jen pro řezané květiny ve váze. Cukrem můžete prodloužit jejich životnost a užít si kytici květů ve skvělém stavu po delší dobu. Pro zahradní nebo pokojové rostliny se však hodí jiná hnojiva, která obsahují větší množství prospěšných látek.
Kdy použít cukrovou vodu
Zálivku z cukrové vody lze bezpečně použít na mladé sazenice, které ještě nedokáží samy produkovat a uchovávat cukr. S cukrovou vodou to však nesmíte přehánět, jinak vytvoříte dokonalé prostředí pro výskyt a rozmnožování mikroorganismů, které mohou mladé rostliny snadno zahubit. Cukr používejte opatrně taky k výživě řezaných květin, aby vám rychleji neuvadly.
Vhodná hnojiva
Pro růst rostlin jsou nejdůležitějšími prvky draslík, dusík a fosfor. Ty zodpovídají za jejich celkový vývoj a imunitní systém. Dopřávejte svým rostlinám pravidelně zálivku hnojivy bohatými na tyto prvky a těšte se v létě z opravdu bohaté úrody. Nemusíte kupovat drahá chemická hnojiva. Přírodní alternativou vám mohou být některé zbytky jídel z kuchyně nebo byliny a plevele.