Zasadit do květináče vejce se rovná 8 měsícům bez starostí. Rostlinám předává živiny, ale dá se použít i samotná skořápka
Vejce je velmi hodnotná surovina obsahující velké množství minerálů a vitamínů. Využijte celé vejce, nebo si jednoduše vyrobte kapalné hnojivo.
Každý správný zahradník dobře ví, že použitím obyčejného vajíčka si zajistí parádní úrodu. Jelikož je vejce velmi bohaté především na vápník, ale také na fosfor, draslík, hořčík či zinek, je už po staletí využíváno na hnojení rostlin, keřů i stromů. Právě vápník chrání rostlinu před hnilobou květů.
Můžete zasadit i celé vejce
Je tomu skutečně tak. Zasazením celého vejce zajistíte vašim plodinám kvalitní hnojení po dobu asi 8 měsíců. Důležité je vyhloubit dostatečně hlubokou jámu a do ní vejce vložit. Kdyby jáma byla příliš mělká, mohla by v důsledku zápachu z rozkládajícího se vejce po několika týdnech přilákat hlodavce, kteří by mladé rostlinky mohli poničit.
Nebojte se ani zasadit více vajíček. Pokud vám to prostor umožňuje, klidně jich do půdy vložte i více kusů, obzvláště, pokud nemáte dostatek vlastního kompostu. Dobře prohnojenou půdu milují hlavně rajčata, ale rozhodně se zavděčíte i jiným plodinám.
Tekuté hnojivo pro rostliny
Ze skořápek si můžete vyrobit i kapalné hnojivo, které využijete na podporu růstu a celkové vitality rostlin. Výhodou je, že ušetříte spoustu peněz za kupovaná hnojiva a příprava zabere jen malou chvilku. Toto hnojivo je vhodné především na pokojové rostliny, (zde se zápachu nemusíte obávat), ale aplikovat jej můžete samozřejmě i na balkonové rostliny.
Postup je velmi jednoduchý. Na přípravu budete potřebovat 10 skořápek a 5 litrů vody. Je potřeba skořápky rozdrtit najemno. Využijte tedy hmoždíř, případně je dejte do sáčku či utěrky a válečkem na těsto párkrát přejeďte. Tuto směs vložte do vody a dejte vařit. Po dosažení bodu varu hrnec odstavte, nechte vychladnout a přelijte do nádoby s víkem. Tímto odvarem můžete hnojit po dobu asi 3 měsíců, poté si připravte novou várku. Hnojte dle potřeby, přibližně každých 10 dnů.