Zapomenuté vánoční zvyky: Za vyzkoušení stojí třesení stromkem, naopak opatrně na vymetání štěstí

Snad každá rodina má své vánoční tradice a zvyky, které dělají jejich svátky jedinečnými. Své kouzlo však mají i ty, na které už se téměř zapomnělo.

i Zdroj fotografie: Katee87/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Ke Štědrému dni neodmyslitelně patří různé tradice, zvyky a rituály, které se v tento mimořádný den opakují. Kromě schovávání šupin pod talíř, celodenního půstu, pečení cukroví a zdobení vánočního stromečku existuje ještě více tradic, na které už jen tak nejspíš nenarazíte. Některými se přitom podle webu PrimaReceptář dalo předpovědět, jak bude vypadat nadcházející rok a na co se jednotliví členové rodiny mohou připravit.

Třesení stromkem

Mladé dívky, které toužily po nápadníkovi, na Štědrý den vybíhaly ven, aby zatřásly jabloní nebo zlatým deštěm. V případě, že se poté ozval psí štěkot, mohly očekávat, že se mládenec v jejich životě objeví. Nejčastěji pak měl přijít z toho směru, odkud se štěkání ozývalo. Na tuto tradici si vzpomíná i moje prababička, i když častěji házeli botou a čekali, zda bude otočená špičkou dovnitř či ven.

Sbírání patek od vánočky

Podobný význam s sebou nesla i tradice se sbíráním patek (okrajů) vánoček. V rodině se upeklo celkem 5 vánoček a mladá dívka, která se chtěla v dalším roce provdat, musela 9 patek postupně posbírat. Pak byly údajně její šance na nalezení ženicha mnohem vyšší. Už ve 14. století se pekla předchůdkyně vánočky calta, o níž jsme také psali na adbz, takže se jedná o pěkně starou tradici.

vánočka na talíři iZdroj fotografie: Pixabay
Staré vánoční tradice měly pomáhat předpovídat budoucnost i počasí

Sudý počet u stolu a 7 hrnečků

Tento zvyk vychází nejspíš z předpokladu, že většina rodin má lichý počet členů. V takovém případě se prostřelo ještě pro dalšího hosta navíc, jak potvrzují i informace na internetovém portálu DůmAZahrada, čímž se vyjadřovala solidarita k chudým pocestným nebo vzpomínka na již zesnulého člena rodiny. Na štědrovečerní stůl se také připravilo 7 hrnečků, které lidem předpovídaly budoucnost podle předmětů, které se v nich ukrývaly.

Vyrobte si sněhově třpytivé ozdoby na vánoční stromeček. Jedlá soda a škrob je vše, co potřebujete

Vymetání štěstí, ovázaný stůl nebo cibulové slupky

Ovázaný štědrovečerní stůl symbolizoval snahu rodiny zůstat ve stejném složení i v příštím roce. Aby se lidé nezbavili štěstí, nesměli na Štědrý den uklízet. Přísně zakázáno bylo zametání nebo vynášení odpadků. Podle cibulových slupek se zase určovalo počasí, na což vzpomíná i Růžena D. z Kolína: „Když jsem byla hodně malá, dělali jsme spoustu tradic, které měly zajistit štěstí nebo předpovědět počasí. Když ale babičky umřely, s většinou jsme přestali.“

Jaké vánoční zvyky a tradice dodržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články