Zákaz domácích mazlíčků: Vláda uvažuje, že lidem znemožní chov některých zvířat. Tady je seznam
Domácí mazlíčci jsou mezi lidmi značně oblíbení. Vypadá to však, že na chov některých z nich budeme moci brzy zapomenout.
Evropská komise zvažuje omezení domestikace některých zvířat, což je odvážný krok, který mezi lidmi vyvolal diskusi a zmatek – a to rozhodně ne neprávem. Navrhovaný seznam by mohl nově definovat vztah mezi lidmi a některými našimi menšími, šupinatými nebo opeřenými společníky. Jinými slovy – je docela dobře možné, že se na ně budeme moci chodit dívat jen do zoo.
Co se „vaří“ v hrnci se zvířaty?
Diskuse se soustředí na vytvoření „pozitivního seznamu“ – katalogu zvířat považovaných za vhodná pro domácí chov. Pokud by se zvíře na tento seznam nedostalo, bylo by jeho vlastnictví jako domácího mazlíčka zakázáno. Cílem této iniciativy je chránit volně žijící zvířata před nevhodným zacházením a zmírnit zdravotní rizika spojená s vlastnictvím exotických domácích zvířat. Na seznam by se mohli dostat nebo z něj být naopak vyloučeni kupříkladu křečci, činčily, chameleoni, hadi a papoušci.
Přísná omezení už někde platí
Některé země EU již zavedly přísná pravidla týkající se vlastnictví domácích zvířat. Například Lucembursko zakazuje chov hadů delších než tři metry. Nizozemsko zase od příštího roku zakáže chov některých druhů křečků. A právě tyto kroky EU k vytvoření onoho seznamu inspirovaly. Rozhodně to však neznamená, že od teď bude vše nepovolené zakázané.
Zatím jen návrh a studie
Evropská komise s tímto rozhodnutím totiž vůbec nespěchá, jak potvrzuje i web Czechia (oficiální internetová stránka Evropské unie). Naopak. Aktuálně jen zadává studii, která má prozkoumat, zda je takový seznam proveditelný nebo nezbytný. Tato studie, která má trvat 19 měsíců, bude konzultována s různými zúčastněnými stranami, včetně aktivistů za práva zvířat, jak píše web iRozhlas, kteří se dlouhodobě zasazují o lepší životní podmínky pro domácí a volně žijící zvířata celkově.
Aktivisté totiž tvrdí, že mnoho exotických domácích zvířat není vhodných pro život v domácím prostředí. Ten prý vede k utrpení zvířat a potenciálním zdravotním rizikům pro majitele. Jakmile bude studie dokončena a pokud potvrdí potřebu pozitivního seznamu, projde návrh přísným schvalovacím procesem. Na obsahu seznamu se musí shodnout všechny členské státy EU, což by vzhledem k různým pohledům na práva zvířat a obchod v rámci unie mohlo vést (a nejspíš také povede) k rozsáhlým jednáním. Nejrůznější poplašné zprávy o omezení či přímo zákazu chovu tak rozhodně nejsou namístě.