Připravte zahradu na zimu jako zkušení chalupáři. Vyhněte se běžným chybám a na jaře se vám odvděčí několikanásobnou úrodou
Lidé, kteří mají zahradu by měli udělat několik věcí ještě před zimou. Se správnou péčí o zahradu se později můžete těšit na velkou úrodu a méně práce na jaře.
Obsah
Zazimováním připravujete zahradu na to, že brzy přijde zima a mráz. Na zazimování se dívejte tak, že čím více práce uděláte na podzim, tím méně jí budete mít na jaře. Několik kroků, které uděláte už teď, vám později usnadní práci. Věnujte se stromům, záhonům, trávníku, vodním nádržím i nářadí, které používáte k práci. Připravte svou zahradu na příchod zimy tak, aby i ji nic nepřekvapilo a na jaře se dala opět rychle do pořádku.
Zbavte se starých rostlin
Zahnívající a odkvetlé rostliny dejte pryč. Je velká pravděpodobnost, že se v nich usadí škůdci, napadnou je choroby nebo jiné nemoci. Tím, že se zbavíte starých nebo vadnoucích rostlin zabráníte tomu, aby se na nich již na začátku jara usadilo cokoliv nežádoucího. Odstraněné rostliny zahrabejte do země nebo je dejte na kompost. Hlínu z kompostu lze později využít a je plná živin. Nezapomínejte na to, že je potřeba ostříhat všechny odkvetlé květy. S velikou pravděpodobností by stejně příští rok nepokvetly.
Odstraňte plevel
Jakýkoliv plevel na vašem záhonku je obtěžující. Právě při zazimování je potřeba se těchto plevelů zbavit. Vykopejte je a dejte je na kompost nebo si udělejte hezkou hromádku, kterou později spálíte. Většina plevelů je velmi odolná a pokud se vyskytují na jednom místě, objeví se tam znovu i po zimě. Proto je potřeba se jich důkladně zbavit. Nepoužívejte chemické postřiky.
Příprava půdy na jaro
Někteří lidé si myslí, že doplňování živin do půdy je důležité hlavně na jaře. Na podzim je dobré do půdy přidat živiny, jako je draslík a fosfor. Tyto živiny mají více času na to, aby se postupně uvolňovaly, pracovaly a obohacovaly půdu o důležité složky. Fosfor lze do půdy přidat v granulované formě. Až nastane jaro, budete mít již část práce za sebou.
Pěstujte krycí plodiny
Krycí plodiny na zahradě nemají přímé využití pro člověka. Tyto plodiny chrání a obohacují půdu. Jsou nezbytné pro zlepšení půdy na každé zahradě a dokáží zlepšit zdraví zahrady. Krycí plodiny přidávají organické látky do půdy. Kořeny a vrcholy těchto plodin chrání půdu před větrem a vodou. Podporují dravý hmyz, který odstraňuje škůdce ze zahrady. Na jaře se o ně nemusíte starat. Nechte je na místě, kde se samostatně rozloží.
Prořezejte trvalky
Trvalky je nutné zastřihnout nízko nad zemí. Při podzimním prořezávání se zaměřte hlavně na růže, bylinky, rozmarýn, tymián, zeleninu nebo šalvěj. Poté, co je zastřihnete, přisypejte trochu kompostu nebo ty citlivější druhy zakryjte chvojím. U růží byste se měli zbavit zvadlých květů a napadených listů. Zajistěte jim dostatečnou přikrývku z rašeliny. Maliník raději nezastřihujte, protože jeho opotřebované stonky vyživují korunu rostliny i v zimě.
Dejte na záhonky mulč
Pokud dáte mulč na záhonky, získáte tím hodně výhod. Snížíte ztrátu vody, ochráníte půdu před vodou a větrem a potlačíte tak růst plevelů. Jestliže dáte mulč na půdu před zimou, nebude to později pro vaši zahradu velký šok. Promrzání a rozmrzání zahrady má nepříznivý vliv na zahradní rostliny a jejich kořeny trpí. Z tohoto důvodu je dobré dávat mulč na zimu.
Přidejte silnou vrstvu mulče na povrch zeminy a ta bude pomáhat regulovat teplotu a vlhkost půdy. Zároveň zajistí snadnější přechod do zimy. Silná vrstva mulče okolo rostlin a zeleniny chrání před silnými mrazy. V momentě, kdy se mulč rozkládá, tak se do půdy dostává čerstvý organický materiál.
Rozmyslete si, které rostliny nechat
Nyní přichází čas na to, abyste se rozhodli, které rostliny a stromy necháte a které zlikvidujete. Jestliže máte na zahradě stromky nebo rostliny, jímž se příliš nedaří, zvažte změnu. Za některými neúspěchy může být i počasí. Vždy si pečlivě poznamenávejte, které rostlině se na vaší zahradě dařilo a naopak. Úrodnost půdy, vlhkost a umístění rostlin lze upravit, ale pokud se rostlině dlouhodobě nedaří zkuste ji vyměnit za jinou. Dost možná se na vaší zahradě lépe uchytí něco jiného.
Nářadí a náčiní
Nezapomínejte ani na to, že byste měli správně uložit nářadí a náčiní. Pečlivě jej očistěte, naolejujte, opravte nedostatky a uložte na suché místo. V případě, že na nářadí naleznete rez, odstraňte ji brusným papírem nebo drátěným kartáčem. Vodu nenechávejte venku v nádobách. Nezapomeňte uklidit i hadice a trubky, aby nepopraskaly vlivem mrazu.
Zahradní jezírka a bazény vypusťte nebo si na ně pořiďte krycí plachtu. Ta chrání před nečistotami a také před pádem lidí nebo zvířat do vody. Postarat se můžete před zimou i o sekačku. U tohoto zahradního pomocníka však musíte myslet na to, že je u něj potřeba zvláštní péče. O své zahradnické nářadí se vždy pečlivě starejte, aby vám vydrželo dlouho sloužit. Podělte se o vaše zahradnické triky, jak kvalitně zazimovat zahradu.