Zahradní test klíšťat: Stačí vzít koště, hadr a sledovat, kolik se jich přichytí

S rostoucími venkovními teplotami začíná hrozba klíšťat opět nabírat na intenzitě. S pomocí jednoduchého testu zjistíte, kolik se jich skrývá i na vaší zahradě.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Dosud panuje omyl, že na klíšťata narazíte jen v lese. Najdete je i na vlastní zahradě, kde jde riziko setkání zjistit jednoduchým testem. Klíšťata totiž reálně číhají všude, kde je jen trochu vyšší porost, obvykle jim stačí 20 centimetrů. Tedy v lese, na zahradě, v městském parku nebo u silnic. Pokud ale chcete nepříjemnému setkání s tímto hmyzem předejít, udělejte si alespoň doma jednoduchý test na jejich přítomnost. Postačí vám k tomu obyčejné koště.

Zahradní test na přítomnost klíšťat

Klíšťata jsou nebezpeční parazité, kterým je rozhodně potřeba se vyhnout. Mnoho z nich totiž přenáší lymskou boreliózu, která je jen jednou z rizikových chorob, další je například klíšťová encefalitida. Bohužel ne proti všem nemocem je možné se očkovat. Přítomnost těchto parazitů na zahradě se však dá zkontrolovat poměrně snadno. Budete potřebovat běžné koště nebo kus tyče a také obyčejný bílý froté ručník. Jak konkrétně máte poté postupovat?

iZdroj fotografie: Pixabay

Bílý froté ručník připevněte k tyči či koštěti. Pak ho protáhněte přes trávu, rostliny či keře, které obklopují váš domov. Propátrejte takto zkrátka všechna místa, kde to vypadá na velmi příznivé podmínky pro výskyt klíšťat. Jestli se tito parazité už na vaší zahradě vyskytují, je téměř jisté, že se někteří přichytí na vrásčitou látku froté ručníku. Bílá barva je hlavně kvůli viditelnosti. Tento test udělejte za vlhkého dne a při teplotě 15–20 stupňů Celsia.

Dá se jich nějak zbavit?

Dobře, klíšťata jste asi nějaká našli. Ale co teď s nimi? Je nesmysl je pracně sbírat a vyhazovat, jakékoli klíště považujte automaticky za infikované a přímému kontaktu se proto vyhněte. Nejlepším řešením jsou přírodní zahradní postřiky. Případně rovnou sázení rostlin, jejichž vůně jim nesedne. Často totiž platí, že co nám lidem voní, většinu hmyzu velmi efektivně odpuzuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na zahradě proto zasaďte levanduli, měsíček, citronovou trávu, rozmarýn, šalvěj, vratič, oregano, kočičí trávu nebo tymián. Tyto a další bylinky se hodí hlavně v místech, kde často pobýváte. Pak budete mít všude zcela přirozenou bariéru proti výskytu tohoto nebezpečného hmyzu.

Klíšťata na zvířatech

Platí hlavně pro vášnivé pejskaře a milovníky koček. Pohyby zvířat z města a do města jsou totiž jedním z hlavních důvodů, proč už jsou klíšťata častá i doslova na ulicích. Hlavně kočky, které prolézají nejrůznější skuliny a šplhají po stromech za ptáky, mají tendenci jich nachytat hodně. Na některých nenajdete klíště po celý rok, další vám jich zachytne klidně 6 za jediný den.

Jak ale přesně postupovat? Zapomeňte na nějaké mazání mýdlem nebo olejem. Klíště se přidusí a do rány se dostanou jeho sliny a další látky. Za každou cenu se také vyhněte mačkání pinzetou, nechcete ho rozmáčknout. Můžete zvolit speciální gel, který parazita umrtví a znehybní. Ideální je vytáhnout ho i s kusadly, pokud ale zůstanou v ráně, infekce nehrozí. Velmi dobře se hodí také elektrické „krokodýlky“, které ho dovedou sevřít bez mačkání.

Kde jste naposledy našli klíště?

Zdroj: DoMyOwn
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články