Klíšťata se jich bojí jako čert kříže: Nejspolehlivější přírodní repelent
adbz.cz » Hobby » Klíšťata se jich bojí jako čert kříže: Mravenčí kyselina jako spolehlivý přírodní repelent

Klíšťata se jich bojí jako čert kříže: Mravenčí kyselina jako spolehlivý přírodní repelent

Téma klíšťat je hlavně s rostoucími venkovními teplotami stále aktuální. S přírodním repelentem se ale nebudete muset bát vyrazit do lesa nebo kamkoli do přírody.

kliste kuze
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stačí totiž jednoduchý postup a tito obávaní paraziti se vám zdaleka vyhnou. Ačkoli by se totiž zdálo, že sezóna klíšťat trvá ve střední Evropě od jara skoro do konce podzimu, je to rizikový omyl. Tento hmyz je totiž neaktivní až ve chvíli, kdy venkovní teploty klesnou pod bod mrazu. To je chvíle, kdy se schovají do lesního steliva a čekají na příznivější podmínky. Při teplých zimách tak můžete snadno zjistit, že jsou klíšťata aktivní celoročně.

Role klíšťat v rámci lesa

Je třeba mít na paměti, že v přírodě nejsou klíšťata škůdcem. Jde totiž o perfektní zdroj bílkovin, takže je dychtivě loví mravenci, ropuchy, brouci, ptáci, ale i krysy, myši nebo slepice.

Jak se před klíštětem spolehlivě ochránit?

Mravenci vylučují kyselinu mravenčí, která klíšťatům velmi škodí. Její dostatečně vysoká koncentrace může tyto pavoukovce dokonce zabít. Mravenci navíc klíšťata často loví, jejich revírem je obvykle okolí 20 metrů od mraveniště. Jakmile tedy klíšťata vycítí blížící se mravence, ihned se vydají zcela opačným směrem. Tento poznatek se dá využít například ke klidnému kempování. Stačí si jen postavit stan kousek od mraveniště a máte klid.

velke mraveniste les
Zdroj fotografie: Depositphotos

Takové místo bude jistě bezpečné. Stejně tak si můžete položit oblečení blíž k mraveništi, aby „nasálo“ vůni. Stačí 20 minut, pak ho popadněte a vytřeste případné návštěvníky. Tento drobný trik vás před nepříjemnostmi spojenými s přisátým klíštětem spolehlivě uchrání.

Přirozený repelent proti klíšťatům

Nemusíte ovšem cíleně ani zoufale hledat jediné mraveniště v okolí. Dá se totiž koupit tzv. mravenčí líh. Základem je právě kyselina mravenčí, ovšem naředěná vodou a trochou ethanolu. Roztok má hřejivý efekt, tiší také bolesti svalů a kloubů. A především výborně odpuzuje klíšťata. Nařeďte ho vodou v poměru 1 : 1, nalijte do rozprašovače a postříkejte si s ním veškeré oblečení. Přejeme šťastnou cestu přírodou a minimum kousnutí.