Jak dostat červy z malin: Lidové způsoby na záchranu vaší úrody, za které neutratíte víc než 20 korun

Na nechtěné a nezvané hosty v lahodných malinách můžete vyrukovat s chemií, ale lepším způsobem jsou lidové recepty, které jsou šetrnější k přírodě i vaší peněžence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý pěstitel se rád pokochá pohledem na malinovníky (ostružiník maliník – Rubus idaeus) obalené temně růžovými plody. Jsou sladké, osvěžující a chutné. Ovšem jen do chvíle, než si všimnete, že je plod napadený malými červy. jde obvykle larvy brouků malinovníka šedého (Byturus ochraceus) nebo malinovníka plstnatého (Byturus tomentosus). Často je v jedné malině i několik larev. Nejčastěji si pochutnávají na měkkých nebo přezrálých plodech. Existuje spousta způsobů, jak maliny před škůdci ochránit. A jde to i po vzoru našich babiček levně.

Mýdlová voda

Snadno si vyrobíte roztok ze tří surovin, které jistě máte doma. Nalijte do kbelíku 10 litrů vody, přidejte 30 gramů sody bikarbony a 40 mililitrů tekutého mýdla. Pak už jenom stačí elixír pořádně rozmíchat, přelít do lahve s rozprašovačem a nastříkat na rostliny.

Odvar z tabáku

Protivných škůdců na malinových keřích se můžete zbavit s pomocí tabáku. Přesněji řečeno odvaru z tabákových listů. Budete jich potřebovat asi 200 gramů. Dejte je do nádoby a zalijte 10 litry vroucí vody. Pak nechte roztok 24 hodin odstát. Nakonec ho přelejte do lahve s rozstřikovačem a malinovníky postříkejte.

Horká voda

Sice to bude znít trochu nezvykle, ale proti škůdcům na malinách má pomoci horká voda. Tou byste měli keře preventivně postříkat, čímž se vyhubí larvy a posílí imunita rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roztok ze sody

Rostliny malinovníků ochrání od nezvaných návštěvníků také jedlá soda. Ošetřovat by se roztokem měly každých 10 dní. Roztok si vyrobíte snadno. Do kbelíku s vodou prostě jen přidáte jednu lžíci jedlé sody, promícháte a zázračný elixír máte připravený k nastříkání na keře.

Hořčičný postřik

K výrobě účinného přípravku proti škůdcům na malinách budete potřebovat 100 g hořčičného prášku a vodu. Hořčičný prášek ve vodě rozmícháte tak, aby výsledný produkt měl trochu vláčnější konzistenci jako třeba smetana. Poté ho rozpustíte v kbelíku s vodou (10 l), promícháte a necháte jeden den odstát. Pak přípravkem rostliny postříkáte keře.

Čaj z vratiče

Na škůdce na malinách zabírá i odvar z rostliny, která roste na louce, případně ji seženete v lékárně. Do dvou litrů vody vložte několik rostlin aromatického vratiče obecného a vařte asi půl hodiny. Roztok pak přefiltrujte, nechte vychladnout a rozřeďte v 10 litrech vody. Pak elixír přelijte do nádoby s rozstřikovačem a použijte na rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Růžový elixír

Vhodným pomocníkem v boji s larvami na malinách se ukázal být i manganistan draselný. Stačí, když zhruba půl gramu přidáte do 10 litrů vody. Narůžovělý roztok pořádně promíchejte a můžete jím postříkat keře.

Jaké tipy máte na vyhnání otravných škůdců z malin?

Podívejte se i na další tipy pro pěstování maliníků, díky nimž si můžete jejich plodné období značně prodloužit

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Může masážní pistole pomoci zmírnit celulitidu?
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem