Vyrukujte na slimáky na zahradě po dobrém i po zlém | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Na slimáky můžete vyrukovat po dobrém i po zlém: Shromáždili jsme 7 lidových způsobů, které vás slizkých nepřátel zbaví

Na slimáky můžete vyrukovat po dobrém i po zlém: Shromáždili jsme 7 lidových způsobů, které vás slizkých nepřátel zbaví

Když se vaše zahrada po setmění hemží protivnými slimáky, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Snadno se jich zbavíte s pomocí obyčejné soli nebo piva.

slimák a pivo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lesklé stříbřité cestičky na záhonech a okousané listy rostlin na zeleninové i květinové zahradě nevěstí nic dobrého. Je jasné, že si na vašich rostlinách pochutnávají šneci nebo slimáci. Objevují se s blížícím se večerem a po dešti. Rádi mají stinná místa pod listy, v mulčovací kůře nebo u krajů květináčů. Přestože nepatří k těm největším škůdcům, na zahradě je prostě nechcete. Existuje 7 způsobů, jak se jich můžete zbavit bez použití chemie.

1) Ruční sběr slimáků

Nejjednodušším způsobem, jak se jich můžete zbavit, je, že je vysbíráte. Je to trochu namáhavé. Navečer nebo ráno po dešti je nemusíte hledat, protože opustí své úkryty a snadno je uvidíte. Pokud je ale neodnesete dostatečně daleko od své zahrady, riskujete, že se vrátí. Je to asi nejhumánnější metoda.

2) Sůl na slimáky

Nejběžnější metoda zkušených zahrádkářů, kterou v boji se slimáky používají, je obyčejná sůl. I když je to pro slimáky dost drastické, protože je rozleptává. Až se v podvečer objeví, můžete na ně nastříkat roztok slané vody. Pro rostliny to není úplně ideální, takže je ráno důkladně zalijte. Můžete také nasypat sůl kolem záhonů. Odradí je, ale opravdu dejte pozor i na vliv soli na rostliny.

3) Pivo proti slimákům

Asi to bude znít trochu komicky, ale slimáci mají rádi pivo. Alkohol, který pivo obsahuje, je pro ně ale smrtelný. Navíc, když piva vypijí hodně, prostě se v něm utopí. Stačí nalít trochu piva na talířek a počkat, až sami přilezou. Můžete také na zem vodorovně položit láhev s troškou piva a zajistit ji třeba kamínkem, aby se neodkutálela. Pak stačí už jen počkat, až do ní slimáci sami vlezou.

slimak zahrada rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos

4) Skořápky poslouží jako bariéra

Slimáci nemají rádi drsné povrchy. Jakmile posypete místa pod rostlinami rozdrcenými vaječnými skořápkami, vyhnou se jim. Na slimáky jejich ostré hrany působí, jako kdyby lezli po střepech. Předtím, než skořápky na záhon nasypete, je ale dobře opláchněte a nechte osušit. Bonusem je, že skořápky obsahují vápník, který je navíc pro řadu rostlin dobrým hnojivem.

5) Měď slimáci nesnáší

Slimáky odpuzuje cokoli z mědi. Reakce slizu s měděným drátem, pletivem, páskou nebo trubkou jim může způsobit malý elektrický šok, což je dostatečně odradí od toho, aby se pustili do rostlin. Abyste postupně slimáky vyhnali, umístěte měď kolem záhonů nebo rostlin.

6) Mýdlo tyto škůdce odpudí

Slimáky můžete zlikvidovat roztokem, který si připravíte z vody, čpavku a olejového mýdla. Smíchejte 1 a půl šálku vody se stejným množstvím čpavku a přidejte dvě lžíce nastrouhaného nebo tekutého olejového mýdla. Směs pak přelejte do láhve s rozprašovačem. Až v podvečer slimáci začnou vylézat, postříkejte je. Vyhněte se ale rostlinám. Roztok na ně působí podobně jako ten solný.

slimak
Zdroj fotografie: Depositphotos

7) Bylinky mohou také pomoci

Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak vyhnat slimáky ze zahrady, je vysazení rostlin, které nemají rádi, protože jim nevoní. Jde třeba o bazalku, šalvěj, měsíček, petržel, levanduli nebo fenykl.

Jaké triky používáte na zbavení zahrady slimáků?

Zdroj: Bhg