Právě teď je nejlepší čas na přípravu trávníku. Pokud se chcete chlubit upravenou zahradou, pusťte se do 5 úkonů

Aby váš trávník vypadal co nejlépe, je třeba se o něj patřičně starat. S příchodem jara proto věnujte nějaký čas i péči o něj.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když je ve vzduchu jaro, objevují se první krokusy a narcisy jako znamení příchodu sezóny. Tyto první známky vám také říkají, že je čas připravit váš trávník. Samozřejmě, že vše závisí na počasí. Pokud ve vaší oblasti napadne sníh, začněte, až budete přesvědčeni, že sněhová sezóna skončila. Nebo začněte na zahradě pracovat, až uvidíte, že kvete šeřík. Jaké úkoly byste měli na jaře splnit?

Nejprve si vezměte hrábě

Hrabání je první věc, kterou musíte udělat, abyste svůj trávník připravili na nový růst. Stále můžete mít na zemi několik spadaných listů, ale předjarní hrabání se provádí především kvůli odstranění plsti. Hluboce a především důkladně prohrabejte celý váš trávník. Berte to vlastně jako úklid vašeho trávníku. Trávníky jsou ale na začátku jara poněkud křehké a zranitelné, takže je nejlepší počkat, až se trávník začne zelenat.

V případě potřeby trávník provzdušněte

Pokud je na vašem trávníku silný provoz, například hodně běhání a hraní na stejném místě, může to způsobit zhutnění půdy. Jestli tedy uvidíte na vašem trávníku mech, samozřejmě se ho musíte zbavit. Ale také je třeba podívat se na jeho hlavní příčinu, aby se už neobjevoval. V tomto případě je to většinou známka toho, že trávník potřebuje provzdušnit. Provzdušňovač trávníku si můžete půjčit v jakémkoli železářství.

Posuďte kyselost půdy

Mech pokrývající zem může být také známkou kyselé půdy . Kyselost nebo zásaditost půdy se měří pomocí stupnice pH. Pokud se vám ukáže číslo 7, znamená to, že kyselost vaší půdy je v naprosté normě. Tráva má ráda neutrální pH , a pokud je vaše půda mimo tento rozsah, může být vystavena růstu mechu. Běžnou metodou pro zvýšení pH kyselých půd je přidání mletého vápence. Toto je také velmi důležité.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Možná budete muset i přesévat

Pokud máte psa, může se stát, že na vašem trávníku budou holá místa, protože je počůral. Také pokud na trávník jezdíte autem, mohou se objevit holá místa. To může vyžadovat přesazení trávníku na těchto místech. Udržujte nové semeno vlhké, dokud nevyklíčí a aktivně neroste. Pět týdnů poté, co tráva vyklíčí a vyraší, můžete začít s běžným hnojením. A vy budete mít opět krásnou zahradu.

Vytáhněte jarní plevele

Určitě jste se setkali s tím, že vám na trávníku vyrostly pampelišky. Abyste se tohoto plevele zbavili, odlomte jejich stonky květů dříve, než vytvoří semena. Také je můžete vykopat i s kořenem, to záleží už jen na vás. Pokud se rozhodnete pro postřik pampelišky postemergentním herbicidem, pořiďte si herbicid formulovaný pro širokolisté plevele. Mezi další plevele patří například jetel nebo fialky.

Jak se staráte o trávník vy?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články