Zachraňte umírající orchidej za pouhé 3 dny – budete potřebovat jenom plastový sáček
Orchidej je oblíbenou společnicí majitelů všech možných typů domácností. Na usychající orchidej je ale těžké se vůbec podívat. Díky těmto osvědčeným trikům ji snadno zachráníte.
Přestože je orchidej krásnou pokojovou rostlinou, je to původem křehká tropická květina náročná na správnou péči. Je důležité hlídat pro ni teplotu, vzduch a světlo a správně ji zalévat. V případě, že to se zaléváním přeženete, můžou její kořeny začít uhnívat. Když svou orchidej zaléváte příliš málo, začne usychat.
Ve chvíli, kdy orchidej začne usychat, je třeba jí dopřát intenzivní péči. Naštěstí ji můžete zachránit poměrně rychle. Víte jak poznáte, že vaše orchidej začíná žíznit? Její listy ztratí svou sílu a tuhost a snadno je zkroutíte do trubice. Když už vidíte žluté listy, suché stonky a květy, volá vaše květina o pomoc. Orchidej může být dehydratovaná i v případě, že jste ji dříve přelili vodou, a kvůli nedostatečné výměně vzduchu jí uhnily kořeny.
Jak orchideji pomoci
Ze všeho nejdříve je důležité zkontrolovat stav jejích kořenů. Jestli si na nich všimnete alespoň malé známky života (nejčastěji zelených špiček), ještě svou rostlinu můžete zachránit! Zbavte se uschlých stonků. Opatrně odstraňte všechny odumřelé, suché, poničené a nahnilé kořeny, aby vám ve výsledku zůstalo co nejvíc živých a zdravých kořínků.
Jako další krok vyměňte substrát. Zkušení pěstitelé rostlin používají rašeliník, protože vyniká svou savostí. Je schopen pohltit vlhkost 15krát větší, než sám váží. Díky tomu udržíte vlhké prostředí pro svou orchidej a oživíte umírající kořeny. Rašeliník je vzdušný, takže se ke kořenům orchideje dostane i potřebný vzduch.
Přesazování nemocné orchideje
Květináč připravte tak, že jej ze všech stran vyplníte rašeliníkem. Připravte si nádobu s horkou vodou, do které se vám květináč vejde. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 50 °C. Neměla by být vroucí, ale dostatečně horká. Voda slouží jako katalyzátor života. Naplněný květináč do vody ponořte, aby se jeho výplň dostatečně prohřála. Jakmile substrát nebo rašeliník pojme veškerou vodu, přebytek vylejte, aby byla zajištěna výměna vzduchu pro kořeny.
Orchidej umístěte do plastového sáčku, ale nechte jej mírně pootevřený, aby i tam mohla rostlinka volně dýchat. Takto ošetřenou rostlinku nechte stát na parapetu alespoň 3 dny. Po 72 hodinách uvidíte, jak je vaše rostlinka opět plná života. Listy znovu ztuhnou, budou plné vody a kořeny zvětší svůj objem. I v následujících dnech se o svou orchidej starejte a dodejte ji další potřebné živiny.
Jak se o svou orchidej staráte vy?