Životabudič lopatkovce za 1 Kč. Jedna vrchovatá lžička domácího mixu ho vyburcuje k maximálnímu kvetení

Lopatkovec je pokojová rostlina, která už dlouhá léta patří k těm nejoblíbenějším. Má naprosto nádherné květy, které ale často podruhé nevykvetou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud jste o téhle rostlině ještě neslyšeli, zajisté se vám zalíbí. Lopatkovec doma pěstuje opravdu hodně žen, protože jeho listy dokáží skvěle vyčistit vzduch. A jako bonus, pokud se zadaří a tato rostlina vykvete, je opravdu radost mít ji doma. Perfektně se hodí například do ložnice. Bohužel je docela těžké zařídit, aby vám vykvetl i na podruhé. Jak zařídit, aby vám lopatkovec opakovaně kvetl?

Nejprve něco o květině

Lopatkovec přirozeně roste v tropické Americe nebo třeba v Malajsii. Jeho nádherné a velké květy mívají buď bílé, žluté a nebo nazelenalé. I když na světě existuje více než 36 druhů lopatkovce, vy si v obchodě můžete vybrat pouze mezi maximálně deseti druhy. Je skvělý nejen kvůli své kráse, ale také kvůli tomu, že dokáže vyčistit vzduch. Přeměňuje totiž oxid uhličitý na kyslík, takže na místě, kde je tato rostlina, se vám bude dobře dýchat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co udělat proto, aby se mu u vás dařilo

Lopatkovec je pokojová rostlina, která je opravdu velice nenáročná na péči. Nepotřebuje totiž moc vody ani moc světla. Nejlépe se mu bude dařit v teplotě mezi 21 – 25 stupni, méně rozhodně ne. Neměli byste ho vystavovat přímému slunci. Pokud chcete, aby se mu u vás dařilo, smíchejte písek, rašelinu a trošku mulče. Díky této směsi bude mít všechny potřebné živiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepořizujte mu příliš velký květináč, nejlépe se mu daří ve stísněném prostoru. Lopatkovec byste měli zalévat maximálně třikrát týdně, ale jakmile přijde léto, nebo začnete topit, můžete zalévat ještě víc.

Co potřebujete pro kvetení lopatkovce

Je možné, že se o tuto rostlinu staráte, jak nejlépe můžete, a stejně se vám na ní neobjeví květy. Budete se možná divit, když si přečtete, že s tímto problémem vám pomůže obyčejný popel ze dřeva. Právě popel dodá rostlině živiny, které jsou potřebné pro kvetení. Stačí, když rozmícháte jednu lžíci popela s litrem vody. Když tímto rostlinu zalijete, dostane se jí potřebný draslík a hořčík, ale také sodík, fosfor nebo vápník.

Co děláte, aby vám lopatkovec vždy vykvetl?

Zdroj: The Gardener’s Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články