Vždy čisté zrcadlo zajistí jedna okurka. Stačí jí potřít povrch a nebude se ani zamlžovat
Okurka vás zbaví špíny na zrcadle. Jde o přírodní metodu, která je nejen šetrná k životnímu prostředí, ale i k vašemu zdraví.
Obsah
Nejstaršími vyrobenými zrcadly byly kusy leštěného kamene, například obsidián, přirozeně se vyskytující sopečné sklo, nalezené v Anatolii (dnešní Turecko) kolem roku 6000 př. n. l. V době bronzové začali lidé vyrábět zrcadla z kovů, jako je měď, bronz a později stříbro, které se leštily tak, aby měly zrcadlový povrch.
Kde se vzala moderní zrcadla
Inovace pokračovala i ve středověku. Benátští řemeslníci na malém ostrově Murano byli průkopníky ve vytváření prvních skleněných zrcadel už kolem 16. století. Zadní stranu čirého skla pokryli kovovým stříbrem, což byla technika, která znamenala revoluci v jejich průzračnosti a odrazivosti.
Tato metoda se rozšířila po celé Evropě a vychází z ní vlastně i zrcadla, která známe dnes. Leckdy jsou však v interiéru spíše pro zlost než pro potěchu – ráda se totiž špiní a jejich čistění bývá zdlouhavé. Ovšem jen do té doby, než použijete obyčejnou okurku, jak radí web FineGardening.
Přírodní účinnost okurek na zrcadla
Myšlenka, že obyčejná okurka dokáže vyčistit a odmlžit zrcadlo, může znít jako folklór, ale je v tom kus vědy. Okurky se totiž skládají z 95 % z vody, ale právě ve zbývajících 5 % se skrývá ono kouzlo. Tento malý zlomek obsahuje směs živin včetně vitaminů B a C, spolu s přírodními oleji a minerály. Když okurku nakrájíte na plátky a potřete s ní zrcadlo, uvolní se tyto oleje na povrch skla a vytvoří tenký, neviditelný film.
Tento film působí podle webu HouseDigest jako bariéra, odpuzuje vlhkost a zabraňuje tvorbě mlhy. To je obzvláště užitečné třeba v koupelnách. Přírodní oleje navíc nejen dodávají zrcadlu ochrannou vrstvu, ale také z něj účinně odstraňují nečistoty, špínu a otisky prstů a zanechávají na něm dlouhodobý lesk beze šmouh.
Šetrné k životnímu prostředí a bezpečné pro pokožku
Použití okurek jako čisticího prostředku je také ekologickou alternativou ke komerčním produktům s obsahem chemikálií. Pro osoby s citlivou pokožkou nebo alergiky tak představují bezpečnou a šetrnou variantu bez drsných látek, které mohou dráždit pokožku nebo uvolňovat škodlivé výpary. A pokud nemáte okurku a nepatříte mezi alergiky, klidně místo ní použijte líh, jak jsme na webu adbz už doporučovali.