Jak efektivně využít v domácnosti jedlou sodu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak uklidit celou domácnost za 5 Kč aneb Magické účinky jedlé sody, o kterých jste ještě neslyšeli

Jak uklidit celou domácnost za 5 Kč aneb Magické účinky jedlé sody, o kterých jste ještě neslyšeli

V obchodech jsou k dispozici nejrůznější prostředky, které zlepší vaše bydlení. Podobnou službu mnohdy udělá i levnější jedlá soda. Jen se musí vědět, jak na to.

prasek do peciva
Zdroj fotografie: Pixabay

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je bílý prášek, který se dobře rozpouští ve vodě. Při tomto procesu vzniká roztok se zásaditým pH. Může se proto použít pro neutralizace kyselin, nebo se využívá jako součást kypřícího prášku do pečiva. Jedlá soda má však v domácnosti daleko více možností použití. Věděli jste, že zvládne i pohltit nežádoucí pachy?

Při mytí špinavého nádobí

Špinavé nádobí je třeba často silně drhnout, aby se připálenina dostala dolů. Zkuste použít jedlou sodu, kterou v množství 1 polévkové lžíce přidáte do dřezu plného vody. V této lázni pak nádobí necháte odmočit. Špína půjde krásně dolů a mytí nádobí bude mnohem příjemnější a méně pracné.

Pohlcování pachů

Odpadkový koš často nevábně páchne. Stejně tak lednice může vydávat nepříjemný pach. Tyto problémy lze eliminovat s pomocí jedlé sody, která dokáže pachy pohlcovat. Nasypte ji do hrníčku a dejte do ledničky. Za několik dní ji vyměňte a uvidíte, že vaše lednice už tolik nezapáchá. Pohltit pachy dokáže jedlá soda i v odpadkovém koši, popelnici nebo botníku.

jedla soda
Zdroj fotografie: Pixabay

Osvěžení bytového textilu

Čalounění nábytku dostává v domácnosti docela zabrat. Zlepšit jeho vzhled, osvěžit barvy a odstranit případný nežádoucí pach pomáhá jedlá soda. Posypte ji po čalounění či na koberec, lze ji jemně vetřít suchým kartáčem, a následně vyluxujte. Bytový textil hned bude voňavější. Když jedlou sodu použijete na záclony, navrátí jim jejich zářivě bílou barvu.

Na špinavé prádlo a na čištění pračky

Pokud potřebujete zbavit prádlo zažrané špíny, nebo očistit silně znečištěné prádlo, opět zde sehraje hlavní roli jedlá soda. Na noc do roztoku vody a jedlé sody prádlo namočíte, na druhý den ho vyperete. Stejně dobře jedlá soda čistí pračku. Do zásobníku na prací prášek nasypete 100 g jedlé sody a zapnete klasický prací program. Soda by měla odstranit zápach, mastnotu a pračku vyčistit.

Zdroj: BestCordlessVacuumGuide