Jestli chcete mít z jedné orchideje několik, stačí udělat jednu věc. Množení zvládne i začátečník

Jestliže máte doma výstavní orchidej, kterou byste rádi rozmnožili, vyzkoušejte jeden z několika osvědčených způsobů. Za několik měsíců se budete moci těšit z nové rostliny.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje jsou někdy označovány za královny okrasných rostlin. Když se podíváte na jejich pestře a sytě zbarvené květy, které si udrží po dobu několika měsíců, musíte uznat, že jsou tak nazývány právem. Stejně jako jiné rostliny i orchideje potřebují čas od času přesadit, nebo zmladit. Ideální doba pro tento druh zásahu je začátkem jara, avšak vždy se řiďte životním cyklem své konkrétní rostliny. Do kořenového balu orchidejí zasahujte krátce po jejím odkvětu, v opačném případě riskujete ztrátu nových květů.

Orchideje lze namnožit několika způsoby

Když o svou orchidej pečujete s láskou, brzy se vám rozroste tak, že někdy „až nevíte, co s ní“. Jestliže vám právě odkvetla, zkuste ji namnožit. Podle druhu orchideje to můžete provést několika způsoby. Některé vytvářejí tzv. keiki (nové rostlinky, které vyrůstají z těla původní orchideje). Ty od matečné rostliny jednoduše oddělte v momentě, kdy mají alespoň 2 zdravé listy a dostatečně vyvinuté vzdušné kořeny. Novou rostlinku zasaďte do průhledného květináče s vhodným substrátem.

Jiným způsobem množení orchidejí je rozdělení trsu – to můžete provést v případě, že se vaše rostlina přirozeně rozrostla. Tento způsob množení je pravděpodobně nejjednodušší, jelikož s sebou nese nejmenší rizika pro mateřskou i dceřinou rostlinu. Odkvetlou orchidej jednoduše vyklopte z květináče a očistěte ji od zbytků substrátu. Poté čistými nůžkami rozdělte její kořenový systém tak, aby měla každá nová rostlina dostatečně bohatý kořenový systém. Abyste zabránili infekci, je dobré ranky dezinfikovat, např. aktivním uhlím.

Množení orchidejí pomocí listů

Mezi další způsoby se řadí rozmnožování orchidejí s využitím spících pupenů (řízkováním), spících oček (na květním stvolu) nebo listů. Množení posledním způsobem lze nicméně provést jen v případě, že má orchidej několik zdravých a velkých listů. K samotnému množení si nachystejte ostré a čisté nůžky, dezinfekci v podobě aktivního uhlí, stimulátor růstu kořenů a průhlednou nádobu vystlanou zvlhčeným mechem, kam řízek umístíte. Postup je velmi jednoduchý – pouze odstřihněte od orchideje celý list i s částí stonku (hlízy).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po namnožení získáte dvě rostliny, které vás záhy potěší svými nádhernými květy

Ten nechte několik hodin v klidu, aby se aktivovaly růstové pupeny na stonku. Následně list u báze ošetřete stimulátorem růstu kořenů a přeneste do připravené nádoby s mechem (báze by měla být mechem překrytá). Ve vodě, kterou budete sazeničku zalévat, rozpusťte menší množství aktivního uhlí. Po několika měsících (nebo až po roce) by se měly objevit první kořeny. Jejich správný vývoj můžete podpořit přidáním kyseliny jantarové. Jakmile budou dostatečně silné, sazeničku zkontrolujte a zasaďte do vhodného substrátu.

Jaký způsob množení rostlin preferujete?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články