Vezměte ze špajzu 1 potravinu a krtci utečou na míle daleko
adbz.cz » Hobby » Krtky ze zahrady vyžene i obyčejná cibule či pepř. Jejich štiplavý zápach nenávidí

Krtky ze zahrady vyžene i obyčejná cibule či pepř. Jejich štiplavý zápach nenávidí

Krtek je stvoření prakticky slepé, má ale velmi dobře vyvinutý čich. Je několik účinných metod, jak jej ze zahrady vypudit jednou provždy.

dve krtiny zahrada
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nevzhledné hromádky hlíny hyzdí vaši s láskou opečovávanou zahradu a záhony? Zbavit se krtka je běh na dlouhou trať, není to ale nic, co byste nezvládli. Jen je potřeba se obrnit pevnými nervy a zkusit klidně i několik odpuzovacích metod současně. Ať už těch ekologických a podomácku vyrobených, či kupovaných. Výsledky se dostaví dříve, než byste čekali.

Výrazné pachy krtci nemají v lásce

V první řadě je nutné zjistit, kudy vedou tunely krtků a v jaké části zahrady se krtince vyskytují. Krtků je možné se zbavit přírodní a velmi levnou cestou. Mezi velmi výrazně zapáchající odpuzovače lze zařadit cibulové a česnekové slupky, případně pepř či jiné pálivé koření typu chilli. Ať už si vyberete kteroukoli surovinu, umístěte její rozumné množství do míst, kde se krtci pohybují.

Stejně tak je možné využít služeb domácích mazlíčků a do krtinců či jejich blízkosti umístit kočičí nebo psí moč, stačí kapka do každého krtince. Jelikož ta se ale nesnadno zachytává, je možné použít i exkrementy. Pokud si ale nechcete špinit ruce, nasnadě je další řešení. Stejně výrazný a štiplavý zápach vydává i čpavek. V hobby marketech či specializovaných prodejnách je k dostání spousta variant čpavkových směsí o různé koncentraci.

Domácí i kupované plašiče jsou velmi efektivní

Úplně stejně jako výrazné pachy krtky zaručeně vypudí z vaší zahrady i hluk. Přestože jsou prakticky slepí, jsou to právě sluch a hmat, které mají výrazně lépe vyvinuty. Můžete se vydat komerční cestou a zakoupit elektronický či solární odpuzovač, který generuje zvuk a vibrace o nízkých frekvencích. Pro lidi je vydávaný zvuk jen těžko slyšitelný, krtkům je ale velmi nepříjemný, a je tak dost pravděpodobné, že se s domovem, který na vaší zahradě pracně vytvořili, ještě rádi rozloučí. Druhou možností je vyrobit plašič jednoduše doma z obyčejné PET lahve.

Cibule a česnek na prkénku
Zdroj fotografie: Pixabay

Mezi další účinné metody patří vybudování fyzické zábrany. Pokud jste ve fázi, kdy zakládáte trávník, můžete použít sítě proti krtkům. Kromě krtků také dobře fungují proti myším, hryzcům a dalším hlodavcům. Základy plotu jsou rovněž efektivní. Stejně tak se ale osvědčí i rostlinné zábrany. Velmi aromatické byliny, keře a rostliny krtkům vonět nebudou. Na výsadbu je vhodná máta, levandule, rozmarýn či lichořeřišnice.