Nejdéle kvetoucí trvalky, které vám svými květy doslova učarují. Zahradu budou zdobit dlouhé měsíce
Někteří majitelé záhonků nechtějí mít příliš práce s opečováváním květin a jiných rostlin. Pro ně existuje vhodná volba, kterou jsou trvalky.
Obsah
U některých rostlin se setkáte s kvetením, jež trvá dva až čtyři týdny. U mnoha trvalek to bývá i několik měsíců. Někteří zahradníci si chtějí co nejvíce ušetřit práci a vysazují proto stromy a rostliny, o něž není péče náročná. Při pořizování trvalek je potřeba myslet na to, abyste vybrali správně. Je dobré si zvolit takové rostliny, aby kvetly postupně. Díky tomu získáte okrasnou zahradu na delší dobu.
Šanta kočičí
Tato rostlinka nemá problémy s růstem a můžete si ji zasadit téměř kamkoliv. Je vhodná na skalky nebo okraje zahrádek, kde dělá krásnou ozdobu svými fialovými květy. Ty přitahují řadu opylovačů a jiný hmyz. Jejich kvetení lze pozorovat od pozdního jara do poloviny podzimu. V momentě, kdy si všimnete, že její kvetení slábne, ustřihněte zhruba polovinu její délky. Pokud byste to neudělali, šanta bude ještě trochu kvést, ale její sestříhání podporuje růst listů a spoustu květů, jež vydrží až do prvních mrazíků.
Kakost je vhodný na zahrady i balkony
Kakost Rozanne je dlouholetá, středně vysoká trvalka, která dorůstá asi do výšky 50 cm. Její odkvetlé květy můžete odstraňovat a podpoříte tím růst dalších. Kvete přibližně od začátku května až do listopadu. Je potřeba ji hnojit přibližně 1krát měsíčně. Uděláte dobře, když ji dáte na místo, kam pravidelně svítí slunce. Dokáže ustát i suché podmínky, ale má raději vlhčí půdu. Je odolná proti mrazíkům, ale neuškodíte jí, když okolo ní dáte na zimu chvojí nebo mulč.
Okrasný česnek
Květy této rostliny kvetou přibližně 6 týdnů v létě a jsou tak velké, že přitahují hodně hmyzu až z daleka. Je to z toho důvodu, že malé květy poskytují hmyzu nektar, na kterým si rádi pochutnávají. Mají tvar koule a fialovou barvu, což potěší každé lidské oko. Pokud si jich vedle sebe zasadíte několik, vytvoříte si krásnou okrasu pro zahrádku. Dávejte si pozor, že u této trvalky není dobré ji prořezávat. Je potřeba ji zasadit alespoň 15 cm pod úroveň země. Jako bonus lze brát to, že nejsou náročné na pěstování, protože péči o ně zvládne i začátečník.
Třapatka nachová
Tato rostlinka nesmí chybět, protože se řadí mezi základní trvalky, jež si můžete umístit na záhonek. Kvete od začátku léta do konce podzimu a poskytuje potravu užitečnému hmyzu. Třapatka si poradí se suchými i horkými podmínkami. Při hledání této trvalky naleznete mnoho barevných druhů, ze kterých si můžete vybírat. Lidé ji používají i k výrobě čaje nebo na výrobu lihového extraktu.
Krásnoočko přeslenité
Tuto květinu nezasazujte jinam než na slunné místo. V případě, že první květy odstřihnete, objeví se po čase nové. Má vynikající odolnost vůči suchu a je také častým stanovištěm pro různý hmyz. Dorůstá do výšky 30 až 60 cm a má zářivě žluté okvětní lístky s hnědým středem. Většina lidí netuší, že se nemusí na konci sezóny vyhazovat. Přežije totiž i vetší mrazy, když je vysazena na záhoně. V případě, že ji pěstujete v květináči, uložte ji na zimu do místnosti bez mrazů a jen občas ji trochu zalijte.
Čechrava nemá ráda horko
Rostlinku s tímto zajímavým názvem je dobré vysazovat spíše na stinná nebo polostinná místa. K životu potřebuje vlhčí půdu bohatou na živiny. Je potřeba ji pravidelně zalévat, aby měla neustále vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Kvetou od června do září a jejich květy mají různé barvy. Nejčastěji se setkáte s červenými, růžovými, bílými nebo krémovými. Tato trvalka dorůstá do výšky 30 až 100 cm. Na zimu ji nemusíte nijak ochraňovat, protože je mrazuvzdorná. Na jaře znovu obráží od kořenů.
Řebříček obecný
Tuto nenáročnou trvalku většinou naleznete bíle zbarvenou. V České republice roste často na loukách a roste do výšky 30 až 50 cm. Na kvetení se můžete těšit od června do srpna. U lidí je řebříček velmi oblíbený z toho důvodu, že má léčivé schopnosti. Mezi ty patří uvolňování křečí, tlumení kašle a působí protizánětlivě. Nevyžaduje pravidelnou zálivku a nevadí mu ani delší období sucha. Občasné přihnojení řebříčku prospěje a neublížíte mu tím. Vhodné umístění je na slunných místech.
Ozdobnice se dělí asi na 10 druhů
Ozdobnice dosahují nejhezčího vzhledu primárně na konci léta a na podzim. Dělají hezkou dekoraci každé zahradě i v zimě, ale na toto období je lepší ji svázat, aby vítr nerozfoukal listy všude okolo. Je tedy mrazuvzdorná a seřezává se až na jaře. Pokud pro ni budete hledat vhodné umístění, dejte ji na slunné stanoviště. Touto okrasnou travinou si můžete vytvořit například krytí okolo bazénu.