Vytápění uhlím lze nahradit levnější variantou. S patřičnou úpravou kotle lze ušetřit pálením ovsa
S rostoucími cenami Češi hledají způsoby, jak co nejvíce ušetřit. Pokud svůj kotel předem upraví, mohou v něm místo uhlí spalovat oves.
Ceny potravin, energií ani dalších komodit neklesají, a tak stále více lidí řeší otázku, jak co nejvíce ušetřit. I když jsou podle webu CenyEnergie výdaje za uhlí stále nižší než za dřevo či zemní plyn, oproti předešlým rokům narostly několikanásobně. Pokud toužíte v zimním období ušetřit, pak byste měli zvážit tento jednoduchý trik. Než ale začnete ovsem vytápět, musíte kamna napřed upravit.
Co ovlivňuje cenu uhlí
Kolik za toto topivo zaplatíte, záleží nejen na výrobci, odkud uhlí pořídíte, ale také na době, kdy se k nákupu rozhodnete. Stejně jako v případě dřeva kolísá cena uhlí v průběhu celého roku. Důležité je také zda dáváte přednost uhlí černému nebo hnědému. Liší se vzájemně nejen penězi, ale také výhřevností, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz.
Jak ušetřit za uhlí
Abyste v zimě neprotopili všechny své úspory, vyplatí se investovat do zateplení. Izolační vrstva vám pomůže snížit tepelné ztráty a udržet co největší množství vyprodukovaného tepla doma. Dalším faktorem ovlivňujícím spotřebu uhlí, je způsob, jakým jej podpalujete, o čemž detailněji pojednává předchozí článek na adbz. Stačí jej jednoduše podpálit shora, což doporučuje i náš čtenář Karel R. z Nymburku: „Ověřil jsem si, že způsob, jakým kamna rozpaluji, se výrazně projevuje na jejich výhřevnosti i celkové spotřebě. Jinak než shora už uhlí nepodpaluji.“
Nahraďte uhlí ovsem
Palivový oves se od běžného ovsa liší, jeho výhřevnost je však velmi dobrá. Dokáže totiž vyprodukovat 17–19 MJ/kg, přičemž uhlí má výhřevnost okolo 25–27 MJ/kg. Jeho pořizovací náklady jsou však výrazně nižší. A tak můžete i při vyšší spotřebě tohoto topiva na provozu kamen výrazně ušetřit. Podle odborníků vám 1 tuna ovsa nahradí přibližně 700 kg uhlí. Při rozhodování zvažte také možnosti skladování. My používáme brikety právě pro jejich snadné uložení i následnou manipulaci.
Na co si dát pozor
I když k původně plánovanému zákazu prodeje kotlů na uhlí nedojde, jak potvrzují i informace na stránce Dřevostavitel, nadále budou podporované výměny za ekologičtější variantu. Než se do spalování ovsa pustíte, měli byste si napřed ověřit, zda jeho spalování není v místě vašeho bydliště zakázané. Při nákupu si pak ověřte, zda tato surovina splňuje veškeré náležitosti a právní předpisy. Nakonec nezapomeňte v kamnech vyměnit hořák za vhodný typ.