Vytápění letos brutálně podraží. Češi by měli rozpočet připravit na nejhorší. Připlácet se bude až o 8 000 Kč víc
Výdaje za vytápění domácností každým rokem rostou. A ani letos tomu nebude jinak – brzy nás však čeká větší skok než kdy dříve.
Ve stínu nechvalně známého Green Dealu čekají domácnosti, které jsou závislé na vytápění a ohřevu vody plynovými nebo uhelnými kotli, opravdu značné finanční otřesy. Cílem ambiciózního plánu EU je totiž snížit emise skleníkových plynů a zavést emisní povolenky pro fosilní paliva i na úrovni domácností. Co to však bude znamenat pro peněženku běžného člověka?
Proč se ceny stále zvyšují
Od roku 2027 se očekává prudký nárůst nákladů na vytápění, který je přímým důsledkem ekologické politiky EU. Emisní povolenky, které jsou základním kamenem této politiky, se totiž mají rozšířit i na paliva pro vytápění domácností, jako je zemní plyn a uhlí. Tato iniciativa vychází ze snahy snížit emise v těchto odvětvích do roku 2030 o 42 % ve srovnání s úrovní v roce 2005.
Kolik si připlatíte
V případě zemního plynu se předpokládá nárůst ceny o přibližně 10 % (hovoří se o ceně povolenky ve výši 30 eur). Uhlí je zasaženo více, ceny by mohly vzrůst o více než 30 %, jak předpovídají odborníci z webu Fakta o klimatu. Konkrétně by cena zemního plynu mohla vyskočit na 1 500 Kč za MWh a uhlí na 680 Kč za 100 kg.
V důsledku toho by se domácnostem vytápěným převážně plynem mohly zvýšit roční výdaje až o 5 000 Kč a těm, které používají uhlí, by mohlo hrozit zdražení až o 8 500 Kč. Tato čísla však zůstávají naštěstí zatím jen ve formě odhadů. Konečné dopady „emisních povolenek pro domácnosti“ budou záviset na tom, jak česká vláda tuto směrnici nakonec zapracuje. Podle webu Novinky je ale zatím vše odloženo. Bohužel v regálech s potravinami už něco podobného probíhá, jak jsme na webu adbz už psali.
Kdo je připraven, ten není překvapen
Protože se však o této změně dopředu ví, domácnosti mají šanci se na tuto změnu připravit. A to nejlépe tím, že své výdaje na vytápění sníží. Tady je několik tipů:
- Lepší izolace domu může výrazně snížit nároky na vytápění. Pamatujte si, že nejvíce tepla obvykle uniká skrze podkroví, stěny a podlahy.
- Chytré termostaty: Tato zařízení optimalizují plány vytápění na základě vašich denních zvyklostí a mohou upravovat teplotu v reálném čase, čímž zajistí, že se neplýtvá energií, když nejste doma.
- Investice do dvojitého zasklení nebo energeticky úsporných oken může také snížit tepelné ztráty. Dokonce i těžké závěsy mohou mít znatelný vliv na zadržování tepla.