Vlastnoručně vyrobené krmítko přiláká nejednoho ptáčka. Stačí zrecyklovat PET láhev a bude na ně dokonce i vidět
Vyzkoušejte také tento jednoduchý postup, díky kterému si doma snadno vyrobíte originální krmítko pro ptáky. K jeho výrobě vám postačí zrecyklovaná PET láhev.
Příliš nízké venkovní teploty znemožňují ptákům najít si v zamrzlé půdě potravu. V takových dnech jsou ve většině případů odkázaní na krmítka plná dobrot. Na trhu je k dostání velké množství krmítek všech tvarů i velikostí. Vyrobit si však velmi jednoduše zvládnete i svoje vlastní. Nemusíte být navíc ani nutně zběhlí v práci se dřevem. Podle webu PBS Kids vám k tomu postačí stará plastová láhev. V redakci jsme se shodli, že bude naprosto ideální k pozorování rozmanitých druhů ptáků.
Jak pomoci zvířatům v zimě
Pro mnoho zvířat je zimní období opravdu náročné, a to nejen kvůli složitějšímu hledání potravy, ale také vhodného útočiště, kde by mohla přečkat ty nejtěžší chvíle. Každý majitel zahrady tak může nechat v její zadní části hromádku spadaného listí pro ježky, kteří by v ní mohli přezimovat, nebo na vhodné místo umístit krmítko pro ptáky. S tímto postupem to zvládne úplně každý a nebude vás to téměř nic stát. Zapojit do procesu lze i děti, pro které podzimní dny přináší mnoho aktivit, o čemž jsme již dříve psali v článku na adbz.
Čím krmit ptáky v průběhu zimy
Abyste hladovým opeřencům co nejvíce usnadnili zimní chvíle, zaměřte se především na to, aby krmítko obsahovalo jen prospěšné suroviny. Vyhněte se proto chlebu nebo pečivu, které by mohlo dokonce zapříčinit jejich smrt. Ideální je naplnit jej směsí pšenice, ovesných vloček, slunečnicových a dýňových semínek, přidat můžete i drcené ořechy. Připravenou směs také zakoupíte v běžných obchodech jako sezónní zboží.
Jak na výrobu krmítka
Jediné, co k tomuto účelu budete potřebovat, je prázdná plastová láhev o objemu 5 litrů, nůžky a kus provázku. Tuto univerzální velikost je možné využít také k pěstování rostlin, o čemž jsme více psali v dřívějším článku na adbz. Další využití plastové láhve nabízí také YouTube kanál Eco Sapien. Jakmile máte pomůcky připraveny, vystřihněte nade dnem dostatečně velký otvor, aby do něj ptáci mohli vletět, a nasypte dovnitř semínka. Vyrobené krmítko pak zavěste na balkon nebo větev stromu.
Namísto klasického krmítka lze využít také obyčejné šišky. Při procházce nasbírejte velké šišky. Ty doma očistěte, potřete trochou arašídového másla a posypte semínky nebo ptačím zobem. Připravené šišky zavěste na bezpečné místo a pravidelně vyměňujte za nové. Tuto metodu mají zvlášť v oblibě malé děti, jak potvrzuje i naše čtenářka Sandra R. z Kelče: ,,Každoročně sbíráme v lese šišky a vyrábíme pochoutky pro ptáky na zahradě. Děti milují nejen proces výroby, ale rády pozorují poletující ptáčky za oknem.”