Video: Z 1 PET lahve a balonku vytvořila úchvatnou dekoraci
adbz.cz » Hobby » Video: Pomocí 1 PET lahve a balonku vytvořila úchvatný svícen

Video: Pomocí 1 PET lahve a balonku vytvořila úchvatný svícen

Někteří lidé dokáží i všední věci proměnit v hotový zázrak. Tato žena tvoří z obyčejného balonku a plastové láhve dokonalé svícny. Vyzkoušejte taky tento jednoduchý postup.

past pet lahev
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Mnoho materiálů, se kterými dennodenně přicházíte do styku, se dá využít více způsoby, nemusíte je po použití hned vyhodit do koše. Jejich opětovným zužitkováním se tak snižuje negativní dopad na životní prostředí i celkové množství vyprodukovaných odpadů. Zjistěte, jak dát obyčejným plastovým lahvím druhý život a vytvořit z nich nádherné a originální svícny.

Co budete k výrobě potřebovat

Seznam pomůcek se zdá být poměrně dlouhý, ale jsou to vesměs obyčejné věci, které běžně máte doma. Přichystejte si tedy:

  • PET láhev o objemu 1,5 litru,
  • ostrý nožík,
  • nůžky,
  • papírovou lepicí pásku,
  • tvrdý papír,
  • natrhané noviny,
  • tekuté lepidlo,
  • balónek,
  • bílý cement
  • a tmel na stěny.

Pokud si nejste při řezání příliš jistí, raději sáhněte po ochranných rukavicích, které mezi nožem a vaší kůži vytvoří další vrstvu a v případě nehody tak sníží riziko pořezání. 

Postup výroby svícnu

Nejprve vrchní část láhve odřízněte. To proveďte přibližně za jejím oblým okrajem. Následně víčko z horní části odšroubujte a nůžkami její spodní hranu nastřihněte. Vzniklý řez by měl být 1,5–2 cm hluboký. Takto pokračujete po celém obvodu vrchní části láhve a mezi jednotlivými střihy udržujte rozestupy přibližně 1 cm. Nakonec z vnější části pomocí nůžek narovnejte jednotlivé nastřižené dílky směrem ven.

barevne balonky
Zdroj fotografie: Pixabay

Spojte balonek s vytvořenou částí

Dále nafoukněte balonek do přiměřené velikosti, aby na něj šla nasadit vytvořená část. Tu umístěte na jeho spodní stranu a pomocí lepicí papírové pásky připevněte. Jakmile máte hotovo, vytvořená část z vršku láhve vám poslouží jako stojan. Obraťte tedy balonek do správné pozice a postavte na stůl nebo pracovní plochu před vámi.

Vytvořte kornout z papíru

V další části budete potřebovat dva kusy tvrdého papíru nebo kartonu. Nejprve z jednoho kusu vytvořte kornout a uvnitř slepte lepicí páskou. Dovnitř srolujte další kus papíru, abyste vytvořili druhý kornout, a opět zalepte. Následně ustřihněte špičku, aby vám vznikl otvor, a odstřihněte také ostré trčící hrany. Nakonec by vám měl vzniknout tvar podobný zpracované vrchní části PET lahve a ten opět k balónku přilepte.

Tvarování svícnu

Jakmile máte hotovo, zmenšete velikost přilepeného kornoutu tak, aby vám na balonku zůstal pás široký 3–4 cm. Dále balonek potřete tekutým lepidlem a začněte přidávat natrhané kousky novin tak, abyste pokryli celou jeho plochu a vytvořili dostatečně silné krytí. Následně smíchejte v míse bílý cement s tmelem na stěny a přidejte vodu. Míchejte tak dlouho, dokud vám nevznikne hustá směs, kterou nanesete na uschlou vrstvu novin.

kousky novin
Zdroj fotografie: Pixabay

Vedle si vytvořte kulatou placku, kterou umístěte na spodní část jako dno. Vrchní část na ni postavte a odstraňte všechny přečnívající kousky. Poté pomocí vody a špachtličky spojte obě části a celý povrch důkladně uhlaďte. Pro lepší efekt můžete použít navlhčenou houbičku. Nakonec nechte nanesenou směs uschnout a vytvrdnout.

Dokončení a zdobení svícnu

Po 4 hodinách si pomocí ostrého předmětu naznačte obrysy a tvary, které budete chtít ze svícnu vyřezávat. K jejich odstranění použijte ostrý nožík nebo jiné nástroje. Jakmile máte hotovo, odstraňte vrstvu novin, praskněte a vyjměte balonek a pomocí horkovzdušné pistole zmenšete objem plastové lahve, která pak půjde snadno vyjmout. 

Nakonec povrch svícnu pomocí brousku obruste, vyleštěte a omyjte. Jakmile svícen opět pořádně vyschne, natřete jeho povrch nejprve bílou akrylovou barvou, a poté přidejte vrstvu libovolné barvy. Po jejím uschnutí můžete přidat také vrstvu ochranného laku. Poslední fází je pouze vložení svíčky nebo libovolného led světla.

Jak vyrobit svícen z láhve a balonku