S použitým olejem se dá dělat ledacos. Babičky ho přidávaly do mýdla

Naše babičky si nedovolily nikdy ničím zbytečně plýtvat. Věřte nebo ne, vyráběly dokonce mýdlo z použitého rostlinného oleje. Recept je naprosto jednoduchý a výsledek ohromující.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V minulých dobách byli lidé zvyklí zužitkovat vždy vše do posledního kousku a vyhazovat něco, jen když to bylo opravdu nutné. Od našich babiček tak můžete čerpat spoustu receptů a nápadů na zužitkování i toho, co považujete za běžný odpad, který by vás nikdy nenapadlo dál používat. Takovým příkladem je i použitý olej z kuchyně. Koho by napadlo vyrábět z něho zrovna mýdlo? 

Vyrobte si doma vlastní mýdlo 

Babičky takovým způsobem vyráběly mýdlo už před padesáti lety. V naší době už je recept vylepšen o moderní ingredience, ale jeho základ je stále stejný a spočívá právě v použitém oleji z kuchyně. K němu si připravte litr vody, 200 g jedlé sody a 1 kg kokosového oleje. K výrobě mýdla budete dále potřebovat 1 l denaturovaného lihu a 120 ml výluhu z borovice a rozmarýnu, který si doma můžete také snadno vyrobit. Stačí 4 dny louhovat v alkoholu jehličí z borovice a rozmarýn. 

suroviny na výrobu mýdla iZdroj fotografie: Pexels

Do velkého hrnce nalijte vodu a přidejte do ní jedlou sodu. Vodu míchejte, dokud se soda nerozpustí. Za stálého míchání do směsi přidejte kokosový olej, alkoholové aroma, líh a nakonec také půl litru dobře scezeného rostlinného oleje. Obsah hrnce míchejte, dokud se všechny suroviny vzájemně nepropojí a nevytvoří konzistentní hmotu. Pokud chcete své mýdlo obohatit i o omamnou vůni, můžete do směsi přidat i několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. 

Zužitkujte i prázdné obaly od mléka a džusu 

Hotovou směs poté přelijte do čistých forem na mýdlo. Pokud je nemáte k dispozici, můžete využít také obyčejné krabice od mléka či džusu. Budou sloužit úplně stejně, a navíc je před vyhozením ještě využijete. Během dvaceti čtyř hodin by mělo mýdlo ve formičkách ztuhnout a vy ho budete moct využívat jako úplně obyčejné mýdlo. V hmyzí sezoně lze pak z tohoto mýdla jeho jednoduchým rozpuštěním vyrobit i postřik na vosy a včely. Funguje opravdu naprosto fantasticky. 

Co děláte s použitým olejem vy?

Zdroj: Midimax
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články