S použitým olejem se dá dělat ledacos. Babičky ho přidávaly do mýdla

Naše babičky si nedovolily nikdy ničím zbytečně plýtvat. Věřte nebo ne, vyráběly dokonce mýdlo z použitého rostlinného oleje. Recept je naprosto jednoduchý a výsledek ohromující.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V minulých dobách byli lidé zvyklí zužitkovat vždy vše do posledního kousku a vyhazovat něco, jen když to bylo opravdu nutné. Od našich babiček tak můžete čerpat spoustu receptů a nápadů na zužitkování i toho, co považujete za běžný odpad, který by vás nikdy nenapadlo dál používat. Takovým příkladem je i použitý olej z kuchyně. Koho by napadlo vyrábět z něho zrovna mýdlo? 

Vyrobte si doma vlastní mýdlo 

Babičky takovým způsobem vyráběly mýdlo už před padesáti lety. V naší době už je recept vylepšen o moderní ingredience, ale jeho základ je stále stejný a spočívá právě v použitém oleji z kuchyně. K němu si připravte litr vody, 200 g jedlé sody a 1 kg kokosového oleje. K výrobě mýdla budete dále potřebovat 1 l denaturovaného lihu a 120 ml výluhu z borovice a rozmarýnu, který si doma můžete také snadno vyrobit. Stačí 4 dny louhovat v alkoholu jehličí z borovice a rozmarýn. 

suroviny na výrobu mýdla iZdroj fotografie: Pexels

Do velkého hrnce nalijte vodu a přidejte do ní jedlou sodu. Vodu míchejte, dokud se soda nerozpustí. Za stálého míchání do směsi přidejte kokosový olej, alkoholové aroma, líh a nakonec také půl litru dobře scezeného rostlinného oleje. Obsah hrnce míchejte, dokud se všechny suroviny vzájemně nepropojí a nevytvoří konzistentní hmotu. Pokud chcete své mýdlo obohatit i o omamnou vůni, můžete do směsi přidat i několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. 

Zužitkujte i prázdné obaly od mléka a džusu 

Hotovou směs poté přelijte do čistých forem na mýdlo. Pokud je nemáte k dispozici, můžete využít také obyčejné krabice od mléka či džusu. Budou sloužit úplně stejně, a navíc je před vyhozením ještě využijete. Během dvaceti čtyř hodin by mělo mýdlo ve formičkách ztuhnout a vy ho budete moct využívat jako úplně obyčejné mýdlo. V hmyzí sezoně lze pak z tohoto mýdla jeho jednoduchým rozpuštěním vyrobit i postřik na vosy a včely. Funguje opravdu naprosto fantasticky. 

Co děláte s použitým olejem vy?

Zdroj: Midimax
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství