Bílé prádlo vypadá velmi hezky a dobře se nosí, má ale jednu velkou nevýhodu. Barvy postupem času a s počtem praní ztrácí na své zářivosti a bílá se změní v nažloutlý nebo zašedlý nezajímavý odstín. S bílým prádlem je nutné zacházet opravdu šetrně a prát ho pouze společně, nikdy s jinými barvami. Také je vhodné používat bělidla, aby si tkanina uchovala svou původní barvu. V tomto případě výborně poslouží vaječné skořápky, které fungují jako přírodní a levné bělidlo.
Na bílé prádlo použijte přírodní a ekologické bělidlo
Bělení prádla může být někdy ošemetné. V prvé řadě je nutné dávat stranou pouze a jen bílé prádlo, prát na program s nižšími otáčkami a nechat prádlo sušit v sušičce nebo doma na sušáku. Nedávejte bílé prádlo sušit ven, slunce způsobuje žloutnutí látky a po několika takových usušeních již necháte své oblíbené bílé tričko ležet ve skříni. Ač můžete v obchodě koupit chemická bělidla, organické produkty jsou stejně tak účinné, navíc levné a ekologické. Přírodní způsoby bělení prádla používaly už předchozí generace a s oblibou jsou využívány i dnes.
Tento osvědčený trik vám pomůže navrátit záclonám jejich zašlou slávu. Namočte je na pár hodin do této směsi a vyjměte dokonale bílé záclony…
více
Na bělení prádla jsou výtečné vaječné skořápky. Navrátí zpět bílou a zářivou barvu a oblečení bude jako nové. Dejte si stranou 2–3 vaječné skořápky, nechte je uschnout a rozbijte je na menší kousky. Následně je důsledně zabalte například do gázy, plátna či bavlněného kapesníku a dejte do bubnu pračky společně s bílým prádlem. Skořápky zabalte opravdu pečlivě, kdyby se dostaly do bubnu pračky, mohly by ji nenávratně poškodit. Perte na oblíbený program společně s práškem nebo gelem na praní. Na bělení prádla funguje i ocet, sůl či kůra z citronu.
Další využití vaječných skořápek
Vaječné skořápky mají v domácnosti spoustu využití. Pro vysoký obsah vápníku jsou často používány například na hnojení rostlin, kterým je tak dopřáno dostatečné množství živin a následně dobře rostou a kvetou. Stejně tak se dají použít i na užitkové zahradě. Promícháním se zeminou se provzdušní půda a zlepší se její propustnost. Kromě hnojiva se ale aplikují i jako zbraň proti slimákům. Rozsypáním nadrcených vaječných skořápek kolem plodin, kde se slimáci často vyskytují, vytvoříte bariéru, přes kterou nepřejdou. Plodiny jsou tak chráněny.
Dále také vylepšují chuť a vůni kávy. Udělejte ze skořápek jemný prášek a upečte na plechu s pečicím papírem. Prášek pečte minimálně na 100 °C, aby se zničily všechny bakterie, které by tělu mohly uškodit. Vaječné skořápky dále dokáží výborně nabrousit nůž. Ať už chcete nabrousit kuchyňský nůž, nebo například nože v mixéru, zamrazte ve formě na led skořápky s vodou. Jako brousek je tento způsob nenahraditelný.