Med prodávaný v obchodě je jedna velká lež. Řetězce si na nás jen mastí kapsu, nic víc
Na pultech obchodních řetězců jen málokdy natrefíte na opravdu kvalitní med. Dávejte si hodně velký pozor na to, co kupujete.
Obsah
O medu se říká, že je to přírodní zlato. Přidáváme si ho do čaje, mažeme si ho na chleba nebo na něj sázíme ve chvílích, kdy na nás něco leze. Pokud si med kupujete v obchodě, dávejte si pozor na jeho kvalitu.
Není med jako med
Všichni moc dobře víme, že na pultech obchodních řetězců je med běžně k dostání. Ne každý z nás má možnost kupovat med od včelaře, proto se spoléháme právě na nabídku obchodů. Tam bohužel jen málokdy natrefíme na kvalitu. Ve většině obchodních řetězců se prodávají medové směsi ze zahraničí, které přitom z testů z dlouhodobého hlediska vychází jako méně kvalitní, informují Hospodářské noviny.
Tady u nás v Česku se přitom vyrobí víc medu, než se u nás sní. Koupit tuzemský med v českém supermarketu je ale kolikrát nadlidský úkol. Stává se totiž bohužel až příliš často, že si z obchodu domů odnášíme pančované sklenice medu, které mají do kvality opravdu daleko.
Nejčastější provinění je ředění a obarvování
Podle webu iRozhlas se mezi nejčastější provinění řadí ředění medu rýžovým, obilným nebo kukuřičným sirupem. Jako další prohřešek pak můžeme zmínit obarvování medu karamelem. Tím to ale nekončí. Možná největším problémem je deklarování medu jakožto medu českého původu, ačkoli se v něm vyskytují pyly z rostlin, které tady u nás nerostou.
Pokud jde o med, nesmí se do něj nic přidávat ani se z něj nesmí nic odstraňovat. Ve chvíli, kdy se tohoto počinu výrobce dopustí, už se nejedná o med, ale pouze o sirup s přídavkem medu. A takové výrobky se pak vůbec nesmí označovat jako med.
Jak poznat kvalitní med a nenaletět?
Teď si možná pohráváte s otázkou, jak poznat kvalitní med a nekupovat si v obchodech jen náhražky, které mají do medu daleko. Podle webu iReceptář je hned několik signálů, které vám naznačí, že se nejedná o kvalitní výrobek. Kvalitní med například po ochutnání lehce škrábe v krku. Pro ověření kvality můžete dát do sklenice s čistou vodou lžičku medu a pozorovat, jestli se začne rozpouštět a ztrácet svůj tvar – pokud ano, pak daný výrobek nemá s medem nic společného. Pravý med bude držet pohromadě a klesne ke dnu v celistvém tvaru.
I web RBC zmiňuje hned několik známek přírodního a kvalitního medu. Má medové aroma, při nalévání neleží ve vrstvách a má jemnou texturu. Nekvalitní med pak podle tohoto zdroje poznáte podle kyselé vůně nebo třeba tekuté konzistence.