Jak na první pohled poznat zkažený med: Prozradí ho chuť i zkvašený zápach

Zkvašený med poznáte na první pohled i ochutnání. Správným skladováním přitom vydrží i desítky let.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Život je třeba si osladit. A to jak přeneseně, tak i doslovně. Zlatavý med má velký zdravotní přínos pro lidi i rostliny, pomáhá při nachlazení a používá se do pečení, čaje, i jen tak na chleba. Kdysi se používal v případě, že lidi přepadla chuť na něco sladkého, a i v dnešní době hraje prim ve zdravém mlsání. Ač se uvádí, že med vydrží i desítky let, ne vždy to musí být nutně pravda. Jak poznat zkvašený med a jak tomuto procesu zabránit?

Med, nebo jed?

Otevíráte sklenici a namísto sladké typické vůně medu cítíte nepříjemný odér? Stalo se mi to zrovna nedávno u kupovaného medu, jelikož domácí zásoby došly. Bohužel obsah není vhodné konzumovat, nechcete-li si přivodit zdravotní komplikace. Zkvašený med poznáte kromě štiplavé vůně také pohledem, horní vrstva je řídká a plná bublinek. Za kvašení může nezkušený včelař, ale také nesprávné skladování.

Za procesem stojí vysoký obsah vody obsažený v medu, který by dle webu DomácíMed neměl překročit 18 %. Rovněž ale i vysoká teplota může způsobit jeho zkažení. „Měla jsem med od kamaráda a ten vydržel v chladné spíži léta. Ten, který jsem měla při pokojové teplotě, vydržel jen několik týdnů a začal kvasit,“ napsala naše čtenářka paní Kateřina M. z Tišnova.

Nepodceňujte teplotu skladování

Med by měl být skladován v suchu a chladu, proto patří mezi potraviny, které rozhodně nepatří do lednice, jak jsme na adbz psali již dříve. Nízká teplota zpomaluje chemické procesy, a prodlužuje tak jeho životnost, uvádí web Včelařství. Dle nich bude mít zlatá pochoutka neměnné vlastnosti až po dobu 35 let, je-li skladována v teplotě 10 °C. Naopak při vysoké teplotě 30 °C vydrží pouhopouhých 7 měsíců. Důležité je ale také správné utahování víčka, aby do sebe med zbytečně nevtahoval okolní vlhkost.

Med ve sklenicích iZdroj fotografie: Piqsels
Med skladujte při nízkých teplotách a na suchém místě.

O jeho zdravotních přínosech není třeba polemizovat. Med ale v kombinaci s citronem nepůsobí blahodárně pouze na lidský organismus v případě nachlazení. Toto duo ocení také orchideje, které potřebují vzpruhu, jak jsme na adbz informovali již dříve.

Jak skladujete med vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články