Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení
V dnešní době hledá mnoho lidí vhodná řešení, jak co nejméně utrácet za energie. Tento jednoduchý trik vám pomůže zejména skrze spotřebu při mytí nádobí.
Obsah
Myčka nádobí je skvělý přístroj, který vám dokáže ušetřit čas během únavných domácích prací – stačí do ní jednoduše naskládat špinavé nádobí, zmáčknout pár tlačítek a během chvilky máte hotovo. Bohužel však stejně jako u ostatních spotřebičů vás může její nesprávné používání přijít na velké množství energie, což se následně odrazí na vašich účtech za spotřebu. Níže vám proto představíme jednoduchý trik, který vám pomůže zdatně ušetřit za celý proces mytí.
Tlačítko, které vám pomůže ušetřit
Stejně jako pračka má i myčka několik mycích programů, které můžete nastavit před samotným procesem mytí – délka programu a teplota vody se volí většinou podle toho, jak moc je nádobí znečištěné. Současné přístroje však spotřebovávají maximálně 7 až 10 litrů vody na jeden cyklus, což je ve srovnání se staršími zařízeními poměrně nízká spotřeba (dříve myčky na nádobí dokázaly spotřebovat až 25 litrů vody na jeden cyklus). Spotřeba vody proto již neurčuje spotřebu energie myčky při jejím mytí.
Spotřeba energie myčky na nádobí je určena podle teploty při mytí – čím nižší je teplota, tím méně energie spotřebuje. Důvodem je skutečnost, že přístroj spotřebuje 80 % energie na ohřev vody. Chcete-li tedy mýt nádobí a zároveň ušetřit na účtech, stačí stisknout na myčce režim „eco“. Ten ohřívá vodu na teplotu nepřesahující 50 °C, přičemž doba praní je delší než u klasických programů, aby se kompenzovala nízká teplota praní. Voda se tak ohřívá postupně, což snižuje spotřebu elektrické energie až o neuvěřitelných 45 %.
Má to však jednu nevýhodu
Ekologický režim umožňuje také díky dlouhému mycímu cyklu řádně naředit tablety do myčky, což je činí mnohem účinnějšími. Jedinou nevýhodou tohoto režimu je, že není vhodný pro velmi znečištěné nádobí, které vyžaduje minimální teplotu 66 °C. Mnohdy totiž bakterie a zárodky ze zbytků jídel potřebují podstatně vyšší teplotu, aby byly zcela zlikvidovány. Kromě používání ekologického režimu pak existují další triky, které vám umožní snížit spotřebu energie vašeho spotřebiče.
Další užitečné triky pro snížení spotřeby
Nejprve byste měli vždy volit používání myčky na nádobí, která je označená třídou A – tato energetická třída znamená, že je spotřebič úsporný. Rozhodně proto před jejím zakoupením vždy zkontrolujte energetický štítek. Aby nedocházelo ke zdvojnásobení spotřeby vody, neměli byste také špinavé nádobí před vložením do myčky oplachovat. Zbytky jednoduše seškrábněte houbičkou z mikrovlákna. Důležité je také to, abyste se vždy ujistili, že je myčka kompletně naplněna – prázdná místa vyplňte šálky nebo podšálky.
Abyste udrželi výkon vaší myčky a zabránili nadměrné spotřebě energie, je také nezbytná pravidelná údržba. Za tímto účelem stačí nalít na dno vaničky litr bílého octa, nechat jej chvíli působit a poté odstranit. Bílý ocet účinně rozpustí vodní kámen, který často způsobuje nadměrnou spotřebu energie. Při údržbě myčky nezapomeňte vyčistit také filtry a těsnění dvířek. Dále je také vhodné vyhýbat se mytí nádobí mezi 8:00 a 19:00, kdy v domácnosti jedou ostatní spotřebiče naplno. Mimo toto rozmezí času lidé spotřebovávají méně energie.