Triky, jak se zbavit plísně na zdech přírodní cestou
Jedním z častých problémů, se kterým se v některých, zejména starších rodinných domech, můžeme setkat, je plíseň na zdech a stropech. Plísně zdaleka nepředstavují pouze problém estetický, ale také problém zdravotní, neboť pokud dlouhodobě vdechujeme jejich spory, může to mít negativní vliv na vznik nejrůznějších alergií a dýchacích problémů.
Pokud i vás trápí nepříjemné černé skvrny na zdech vašeho domu, máme pro vás užitečné tipy, jak se plísně přirozeně zbavit.
Testování plísní
Nejčastější místností, kde se s plísní setkáme, je koupelna, kde je přirozeně vyšší vlhkost, ale můžeme ji často objevit i v mnoha jiných místech, zejména v suterénu či podkroví rodinných domů. V případě, že vás plíseň trápí, můžete se obrátit na odborné firmy, které kromě odstranění plísně nabízejí i její testování, abyste zjistili, s jakým typem plísní se u vás doma potýkáte a mohli jste s nimi následně bojovat speciálními prostředky. Pokud ale nechcete využít chemikálie, které jsou na odstranění plísně určené, najdete často účinné řešení také v přírodě.
Tea tree olej či citronová šťáva
Tea tree olej je známý svými léčivými vlastnostmi a také tím, že odpuzuje hmyz. Stejně dobře ale funguje také proti nejrůznějším plísním, stačí smíchat jednu čajovou lžičku tea tree oleje s jedním šálkem vody, protřepat a roztok nalít do lahvičky s rozprašovačem. Touto směsí následně postříkejte místo postižené plísní a nechte přibližně hodinu působit. Následně plíseň ze zdi jednoduše setřete hadříkem z mikrovlákna či suchým ručníkem. Samozřejmostí by mělo být používání ochranných rukavic, neboť plísně mohou kromě dýchací soustavy dráždit také naší kůži. Dalším přírodním bojovníkem s plísní je také citronová šťáva, stačí vymačkat šťávu z přibližně tří až pěti citronů a touto šťávou potřít postiženou oblast. Následně nechte pět minut působit a na závěr otřete vlhkým hadříkem. Pokud nejde plíseň odstranit pouhým setřením, můžete k vyčištění postižené zóny použít například starší kartáček na zuby.
Jedlá soda či ocet
Jedlou sodu většina z nás zná a doma běžně používá. Proč ji tedy nevyužít také v boji s plísní? Stačí smíchat vodu se sodou v poměru jedna ku jedné tak, aby vznikla bílá pasta, tu potom naneste na postiženou zeď, nejlépe pomocí štětečku a nechte chvíli působit. Následně pastu i s plísní setřete pomocí hadříku. Po odstranění ještě jednou pokropte místo, na kterém se předtím plíseň nacházela, roztokem vyrobeným ze dvou lžic jedlé sody a dvou šálků vody. Tento roztok následně ze zdi neodstraňujte, nechte ho zaschnout, bude působit jako ochrana před znovuvznikem písně. Velmi dobře si s plísní poradí také bílý ocet, který je znám svými skvělými antibakteriálními vlastnostmi. Nejprve nezředěný ocet pomocí rozprašovače nastříkejte na postiženou oblast a po několika minutách setřete pomocí jednorázového papírového ručníku či hadříku z mikrovlákna.