Na plíseň už nemusíte s kartáčkem. Vyrobte si čistič | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Taktika 2×5 a 1 účinný domácí čistič: 5 surovin, 5 minut času a plíseň s vodním kamenem zmizí z koupelny mrknutím oka

Taktika 2×5 a 1 účinný domácí čistič: 5 surovin, 5 minut času a plíseň s vodním kamenem zmizí z koupelny mrknutím oka

Úklid koupelny nepatří k oblíbeným činnostem, protože je to jako boj s větrnými mlýny. Ať se snažíte sebevíc, prostě se vám nedaří nad některými nečistotami vyhrávat.

koupelna plisen cistic
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vydrhnutí sprchového koutu je jedním z největších úklidových oříšků. Udržet čistotu a zářivý vzhled je zkrátka složité. Ve spárech obkladů, kolem baterie i v záhybech dveří se neustále usazuje vodní kámen, navíc se zejména v rozích daří plísním. Boj s nimi není jednoduchý, pouhý základní úklid nestačí. I když na ně vyrukujete s hromadou speciálních prostředků a se zubním kartáčkem, nemusíte být pokaždé úspěšní.

Namíchejte si zázračný elixír

Existuje však řada snadných způsobů, jak plíseň i vodní kámen zlikvidovat. Můžete si vyrobit speciální osvědčenou směs z ingrediencí, které máte doma. Nejenže zabraňuje tvorbě plísní, ale skvěle funguje i na vodní kámen. Pokud budete zázračný elixír používat pravidelně, ideálně po každém sprchování, bude koupelna zářit čistotou. Ze sprchového koutu vyženete bakterie, plíseň a zbavíte se vodního kamene.

Účinný čisticí prostředek vyrobíte snadno. Potřebovat budete:

  • 1/2 šálku peroxidu vodíku
  • 1/2 šálku denaturovaného lihu
  • 1 čajovou lžičku prostředku na mytí nádobí
  • 1 čajovou lžičku leštidla do myčky nádobí
  • 3 sklenice vody

Impregnujte spáry voskem

Všechny ingredience pořádně promíchejte a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Pravidelně roztokem ošetřujte celý sprchový kout. Nastříkejte ho na stěny, do rohů, na dveře i do záhybů. Neoplachujte ho ani neotírejte, nechte ho působit co nejdéle. Nemusíte se bát, že byste roztokem mohli obklady nebo skleněné, silikonové či plastové části sprchového koutu poškodit. S výsledkem budete spokojeni.

sprcha plisen obklady rozprasovac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Proti plísni, která se objevuje zejména ve spárách obkladů, můžete bojovat i dalšími způsoby. Jedním z preventivních ošetření je impregnace. Stačí čistou a suchou spárovací hmotu mezi dlaždičkami přejet svíčkou. Vrstva vosku ji ochrání před plísněmi. Časem se však smyje, takže postup je nutné jednou za čas opakovat. Jestliže už se plíseň objevila, nejdříve ji zlikvidujte, než se vrhnete na impregnaci spár.

Pomůže i ocet nebo bělidlo

Zbavit se plísně můžete se zázračným elixírem, ale pokud ho zrovna nemáte namíchaný, můžete sáhnout po obyčejné jedlé sodě. Stačí ji nasypat na napadená místa a nechat působit. Použít můžete také ocet, spáry postříkáte a vydrhnete. Podobně funguje i bělidlo, avšak je agresivnější, takže nezapomeňte na rukavice a sprchový kout po úklidu pořádně opláchněte a vyvětrejte.