Znalost toho, jak fungují čísla na knoflíku u topení, může zkrotit výdaje. „Pětka“ se moc nedoporučuje
Abyste měli vaši domácnost příjemně vytopenou, není nutné nastavovat termostatickou hlavici vašeho radiátoru na maximum. Ideální jsou naopak nižší hodnoty.
Termostatické radiátorové ventily s hlavicí představují efektivní a jednoduchý způsob, jak individuálně regulovat teplotu v místnosti a ušetřit na nákladech spojených s vytápěním. Ovšem řada lidí dělá v jejich nastavení chybu, protože neví, co znamenají čísla na těchto hlavicích. Někteří žijí v domnění, že čísla označují teplotu radiátoru, zatímco ve skutečnosti se jedná o teplotu v místnosti. Abyste měli v domě tu správnou teplotu, je třeba se naučit správně používat ventily.
Čísla na ventilu a teplota místnosti
Jak již bylo zmíněno, čísla na termostatické hlavici radiátoru neoznačují teplotu radiátoru, ale teplotu v místnosti. Tato záměna je běžná a může vést k neefektivnímu vytápění. Termostatický radiátorový ventil s hlavicí je koncipován tak, že dokáže detekovat teplotu v místnosti a na základě toho regulovat množství teplé vody, která proudí do radiátoru. Jak uvádí web Ušetřeno.cz, čísla na termostatické hlavici korelují s přibližnými teplotami v místnosti následovně:
- Sněhová vločka (vypnuto) = cca 7 °C
- 1 = 14–16 °C
- 2 = 16–20 °C
- 3 = 20–23 °C
- 4 = 23–26 °C
- 5 = 26–29 °C
Každý výrobce termostatické hlavice může mít nastavenou lehce jinou teplotu, proto pro přesné hodnoty zkuste vyhledat manuál. A nezapomeňte, že aby radiátor efektivně vytápěl, musí být odvzdušněný – o správném postupu jsme na adbz již psali.
Nastavení termostatické hlavice
Každá místnost v domě může vyžadovat jiné nastavení termostatického ventilu. Důležité je, že nemusíte pouze volit plné hodnoty od 1 do 5. Můžete použít mezilehlá řešení (obvykle je mezi čísly stupnice). Koupelna je místnost, která by měla být nejteplejší v domě. Nastavte hlavici na 3,5–4, což představuje teplotu 22–24 °C. V obývacím pokoji a dětských pokojích je optimální nastavení 3–3,5, což poskytuje teplotu 20–22 °C.
Pro kuchyň je vhodné nastavit termostat na 2,25–2,75, což odpovídá teplotě 17–19 °C. V ložnici, pro klidný spánek, je ideální nastavit termostatickou hlavici na 2–2,5, což znamená teplotu 16–18 °C. V technických místnostech a spížích nastavte radiátory na 1–1,5, což udrží dostatečnou teplotu na 12–14 °C, uvádí portál TZB-info.
Podle slov zkušeného topenáře Pavla K. je nejčastější otázkou, kterou od klientů dostává: „Co znamenají čísla na termostatickém radiátorovém ventilu?“ Pan Pavel dále zmínil, že se při každé instalaci snaží lidem co nejlépe vysvětlit fungování termostatu a topení. „Lidé většinou přes léto zapomenou, jak termostatická hlavice funguje, proto pak volají a ptají se.“ Pokud nemáte skvělou paměť, hodnoty si raději někam zapište a při přípravě radiátorů na topnou sezónu si je vždy jen osvěžíte.
Pro optimální úsporu peněz je doporučeno nastavit termostat na 2 nebo 3 během zimního období a případně hodnotu měnit dle aktuální potřeby. Pokud teplota v místnosti klesne nebo stoupne, termostat automaticky přizpůsobí průtok teplé vody do radiátoru, aby udržel požadovanou teplotu. Podle Trade Radiators nastavení termostatu na vysokou teplotu, například na 5, způsobuje neefektivní provoz, protože radiátor zůstává na maximální teplotě, i když to není potřeba. To může vést ke zbytečnému plýtvání energií a vyšším nákladům na vytápění.