Stát pustí miliony korun na to, aby každému dopřál důstojné bydlení. Máte na peníze nárok i vy?
Dostupnost důstojného bydlení má v následujících letech prudce vzrůst. Ministerstvo pro místní rozvoj vymyslelo plán, jak motivovat vlastníky k pronájmu svých nemovitostí.
Podle médií i odborníků zažívá Česko největší bytovou krizi v novodobé historii. Poptávka významně převyšuje nabídku a šponuje ceny (pronájmu i prodeje) vysoko nad únosnou mez. Enormní tlak na výstavbu nových bytových jednotek zažívají i developeři, kteří mají mnohdy byty rozprodané dříve, než položí základní kámen. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se proto rozhodlo jednat. Připravuje novou legislativu, která by měla motivovat vlastníky prázdných bytů k jejich pronájmu.
Snaha vrátit 200 000 bytů na trh
Když se MMR rozhodlo řešit bytovou krizi, nejprve zanalyzovalo, kolik neobývaných bytů je celkem k dispozici, jak informovaly Seznam Zprávy. Poměrně komplikovaným postupem (Česko nedisponuje žádnou databází, která by evidovala obývané a neobývané byty) se autoři analýzy dostali k číslu 200 tisíc neobydlených bytů v bytových domech. Dalších 377 tisíc prázdných bytových jednotek je ukryto v rodinných domech.
Vzhledem k tomu, že se v tuzemsku staví přibližně 40 tisíc bytových jednotek za rok, a z toho jen polovina v bytových domech, představuje „volných“ 200 tisíc bytů celkem 10 let bytové výstavby. Značný počet bytových jednotek se proto MMR snaží dostat zpět na trh všemi možnými způsoby. Prvním je pozitivní motivace majitelů zakotvená v připravované legislativě. Je navržen systém garancí, které z pronajímatele snímají riziko a přenáší jej na tzv. garanta.
Garant – kraj, obec či právnická osoba – bude dostávat od státu příspěvky, z nichž zaplatí případné opravy či škody v pronajatém bytě. Odhadované náklady jsou 227 milionů korun na příspěvky garantům a další stovky milionů korun na provoz kontaktních míst. Jestliže by se nepodařilo dostat byty zpět na trh s nemovitostmi, bylo by jistým řešením jejich výrazné zdanění, o němž hovoří pro iDNES ekonom Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Důstojné bydlení pro všechny
Větší dostupnost bydlení a bezrizikové pronájmy (majitelé by se nemuseli bát rizikových nájemníků) mají zajistit důstojné bydlení všem bez rozdílu. K pěknému a dostupnému bydlení by se totiž mohli dostat například i bezdomovci, jak zmiňují Seznam Zprávy ve svém jiném článku. Další skupinou jsou lidé na hranici bytové nouze, kteří do ní mohou v následujících letech snadno spadnout.
MMR ale nezapomnělo ani na střední třídu. Prostřednictvím Národního plánu obnovy plánuje zajistit přes 8 miliard korun nejen na výstavbu nových bytových jednotek, ale i na opravy a snížení energetické náročnosti těch stávajících. Mnoho z bytů totiž nebylo rekonstruováno déle než 30 let. Opravou mají získat na atraktivitě a zaujmout movitější nájemníky.