Jak se zbavit vodního kamene a plísně na těžko dostupných místech: Domácí směs s octem vytvoří pěnu, která je pomalu rozpustí

Úklid koupelny je úmorný, nicméně nevyhnutelný. Pokud jej zanedbáme, vytváříme ideální podmínky pro tvorbu vodního kamene a plísní.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mytí koupelny patří k nejméně oblíbeným domácím pracím. Pokud nedbáte na pravidelnost, po čase se zhrozíte. Když už vydrhnete vanu a sprchový kout, nemáte vyhráno. Skleněné a keramické plochy se dobře čistí, ale vodní kámen se bohužel usazuje i v zákoutích, která jsou hůře dostupná.

Plísně a viry jsou zdraví nebezpečné

Jakmile důkladnou očistu koupelny byť jen jedinkrát zanedbáte, zbydou nám oči pro pláč. Ono se to nezdá, ale vodní kámen se tvoří rychlostí blesku. Pokud je koupelna frekventovaná, je to ještě horší. Žádná žena nedrhne vanu, sprchový kout a kachličky každý den, to by se stala otrokem úklidu. Plísní a vodního kamene se může zbavit účinně běžně dostupnými prostředky. Stačí dbát na prevenci a nečistoty nebudou mít šanci.

Zabraňte tvorbě vodního kamene

Ve vlhkém prostředí mají viry, bakterie, vodní kámen a plísně rej. Tomu nelze víceméně zabránit, ale můžeme jejich tvorbu eliminovat. Pokud se potýkáte se zažranými usazeninami na těžko dostupných místech, neklesejte na mysli. Zažloutlého povlaku se zbavíte prostředky, které máte jistě doma. Jedná se o osvědčené pomocníky – ocet a jedlou sodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Buďte trpěliví a dočkáte se impozantního účinku

I když se vám zdá koupelna čistá, opak je pravdou. Pokud se podíváte zblízka, budete v šoku. Kolem rohů vany a sprchového koutu spatříte usazený vodní kámen v kombinaci s vrstvou prachu. Naštěstí existuje metoda, díky níž vyčistíte spáry a rohy bezproblémově. Tento postup opakujte pravidelně, protože extra silné vrstvy vodního kamene se tak snadno nezbavíte.

Postup vás uchvátí jednoduchostí

  • jako první si nachystejte jedlou sodu a bílý ocet
  • do připravené misky nalijte jednu odměrku jedlé sody a přidejte trochu octa
  • po chvíli začne směs reagovat, poznáte to podle toho, že bude bublat a pěnit
  • mix promíchejte, vezměte si malou houbičku či kartáček na zuby a drhněte
  • vyčkejte pár minut a nechte jedlou sodu s octem působit
  • nato usazeniny ještě jednou vydrhněte a čistou plochu omyjte oblíbeným saponátem

Jaké fígle používáte při mytí koupelny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články