Jak si správně vyčistit vanu pořádně do hloubky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Minutová finta na hloubkové čištění vany, léty odzkoušená a pokaždé funkční. Už žádné stopy po vodním kameni a usazeninách

Minutová finta na hloubkové čištění vany, léty odzkoušená a pokaždé funkční. Už žádné stopy po vodním kameni a usazeninách

Vana je místem, kde většinou probíhá celková očista těla v podobě každodenního sprchování. Není tedy divu, že se může lehce zašpinit a jednou za čas potřebuje restart.

cisteni vany
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile vaše vana začíná být zašlá a špinavá, nemusí to být nutně vaše chyba. Možná se jí snažíte pravidelně čistit pomocí sprchové hadice a houbičky. Ovšem stejně jako vy se jednou za čas místo sprchování potřebujete pořádně očistit v napuštěné teplé vodě, tak i vana potřebuje pořádně do hloubky vydrhnout. Následující tipy vám k tomu pomohou.

Jaké náčiní na to budete potřebovat

 • Gumové rukavice na čištění domácnosti
 • Ochrannou masku na obličej či respirátor (ten mají snad všichni)
 • Ochranné brýle
 • Bílý ocet
 • Jedlou sodu
 • Citronovou šťávu
 • Bělidlo
 • Saponát na nádobí
 • Utěrku z mikrovlákna
 • Houbičku na mytí
 • Kartáč na čištění
 • Prostředek na čištění záchodové mísy
 • Láhev s rozprašovačem
 • Kbelík
ruzne cistici prostredky
Zdroj fotografie: Freepik

Co tedy obnáší čištění vany

Ještě předtím, než začnete, je určitě dobré si nasadit ochranné pomůcky (rukavice, brýle…). Jestliže se uchýlíte k použití bělidla, tak je maska či respirátor nutností a pokud máte v koupelně ventilátor, je na místě jej spustit. Za pomoci trochy octa, jedlé sody, bělidla či prostředku na WC svou vanu dozajista vyčistíte. Je ovšem potřeba rozlišit, co si můžete dovolit použít dle toho, z čeho je vyrobena.

Jak na vyčištění akrylové vany

Povrch akrylových van je na drsné čistící prostředky dost náchylný, mohou jej totiž zmatnit. Řešení je tedy použít něco decentně šetrnějšího, co by ho zároveň dokázalo pořádně vyčistit. Na to budete potřebovat směs z jedlé sody, mýdla a citronové šťávy. Vše smíchejte v poměru 1:1, jen z citronové šťávy dejte pár kapek.

luxusni akrylova vana
Zdroj fotografie: Depositphotos

Míchejte, dokud nezačne pěnit. Následně si vezměte houbičku a vanu s roztokem potřete, nechejte působit okolo 30 minut. Mezitím si houbičku umyjte a po uplynulé době ji mírně navlhčenou vezměte a setřete vanu seshora dolů, aby špinavá voda stékala do odtoku. Následně ji celou důkladně spláchněte teplou vodou.

Jak na vyčištění vany z porcelánu či sklolaminátu

Na tyto druhy van bude nejlepší ocet, jelikož ten je vynikající čistící a dezinfekční prostředek pro celou domácnost. Na akrylovou vanu to může být trochu moc drsné, ale na porcelánu a sklolaminátu odvede vynikající práci. Nejprve smíchejte vodu a ocet v rozprašovači. U sklolaminátu dodržte poměr 2:1, u porcelánu 1:1. Pro lepší vůni přidejte jednu lžičku citronové šťávy.

starsi hneda vana
Zdroj fotografie: Depositphotos

Celou vanu následně postříkejte a nechejte působit okolo 15 až 20 minut v závislosti na tom, jak moc je znečištěná. Lehce ji vydrhněte vlhkým hadříkem nebo za pomoci houbičky, opět od vrchu dolů. Pokud je znečištěná opravdu hodně, tak ji napusťte vařící vodou, přidejte lžičku octa, dva šálky jedlé sody, promíchejte a nechejte 30 až 60 minut odstát. Vypusťte, utřete houbičkou a opakujte dle potřeby.

Jak čistit za pomoci bělidla

Pokud je vaše vana obzvláště znečištěná, možná budete muset čištění posunout o jednu úroveň výš. Na sklolaminátu a porcelánu je jeho použití naprosto bezpečné. U akrylových van většinou výrobci před jeho použitím varují a zkracují záruční dobu, pokud jej přeci jen vyzkoušíte. Smíchejte polovinu šálku bělidla s přibližně čtyřmi litry vody.

osoba cisti vanu v rukavicich
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pomocí houbičky tento roztok naneste na povrch a vyčkejte okolo 5 minut. Následně si vezměte čistou houbičku a vanu vydrhněte, zvláštní pozornost věnujte odolným skvrnám. Následně vše opláchněte studenou vodou a dávejte dobrý pozor, abyste si bělidlem nepostříkali koupelnu. Čím menší proud vody, tím bezpečnější práce pro vás.

Jak vyčistíte plísně a houby ve vaně

Tyto nečistoty se odstraňují velice těžce, ale naštěstí na ně existuje účinný trik. Budete muset použít opravdu silný kalibr tím, že smícháte čistič na WC spolu s bělidlem. To vám pomůže záškodníky rozpustit. Smíchaný čistič nalijte do lahve s rozprašovačem a postříkejte jej na plísně, houby a jejich blízké okolí.

spinava vana s kacenkou
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jsou plísně v rohu vany, tak je směsí obklopte a s pomocí papírových utěrek vytvořte hráz a zakryjte je. Roztok nechejte sedět alespoň hodinu, aby prostoupil až do hloubky plísně. V extrémních případech vydržet i celou noc. Následně si vezměte kartáč a vydrhněte, opět platí pravidlo drhnutí od vrchu dolů. Opatrně opláchněte studenou vodou.

Zdroj: Thisoldhouse