Jak vyčistit sprchovou hlavici pomocí octu za 30 minut | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Sprchová hlavice jako nová a bez známek vodního kamene. Skvěle poslouží trik našich předků, ocet a třicet minut času

Sprchová hlavice jako nová a bez známek vodního kamene. Skvěle poslouží trik našich předků, ocet a třicet minut času

Sprchu většina z nás používá téměř každý den, ale aby nám sprchová hlavice sloužila tak, jak má, a zbytečně se neucpávala vodním kamenem, musíme se o ni starat a pravidelně ji čistit. K tomu je nejvhodnější použít ocet, který pomůže vodní kámen rozpustit.

sprchova hlavice 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Je vaše sprchová hlavice zanešená od vodního kamene? Jestliže ano, pak je nutné ji správně vyčistit, protože usazené minerály mohou ucpat otvory a tím se může hlavice stát méně účinná. Naštěstí existuje známá a vyzkoušená metoda, jak vodní kámen odstranit. Nejlepší na tom je, že ani nemusíme hlavici demontovat. Stačí vzít láhev bílého octa, igelitový sáček a kousek provázku, a máme připravené vše, co budeme potřebovat.

Jak vyčistit sprchovou hlavici jednoduše a bez potíží?

Do sáčku si nalijeme dostatek octu, aby při ponoření hlavice zbytečně nepřetékal. Hlavici vložíme do sáčku tak, aby byla v octu ponořená úplně celá, a následně ho pevně zavážeme provázkem. Necháme ji namočenou po několik hodin, a zejména pokud je hlavice obzvláště špinavá, necháme působit přes noc. Pozor! Pokud máme hlavici z mosazi, potaženou zlatem nebo niklem, je nutné ji z octa vyjmout už po 30 minutách, ocet by mohl povrch poškodit.

Rozvážeme sáček a sprchu vyjmeme, pustíme horkou vodu a necháme ji téct po dobu jedné minuty, aby se vypláchli všechny zbytky minerálních usazenin, které mohly uvíznout uvnitř hlavice. Pokud usazeniny zůstaly, vezmeme starý kartáček na zuby a hlavici s ním vydrhneme. Zaměříme se především na místa kolem otvorů, kudy protéká voda. Průběžně zapínáme horkou vodu, aby se vyplavilo co nejvíce usazenin. Postup opakujeme dokud se nezbavíme veškerého vodního kamene.

Důkladné čištění sprchové hlavice

Pokud výše uvedená metoda nezabrala, vyzkoušíme postup, při kterém hlavici odmontujeme a vyčistíme důkladněji. Sprchovou hlavici demontujeme a závit zabalíme do hadříku, abychom ho ochránili před poškozením. Hlavici namočíme do mísy nebo kbelíku s octem a necháme působit přes noc. Pokud je hlavice vyrobena z kovu, lze ji vyvařit v hrnci s octem, a to po dobu asi 15 minut. Sprchovou hlavici opláchneme pod kohoutkem.

sprchova hlavice cisteni octem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vodní kámen by se měl ihned odlupovat. Při oplachování můžeme zkusit ještě drhnout kartáčkem na zuby. Máme hotovo. Zbývá hlavici nainstalovat zpátky. Dáváme pozor, aby nedošlo k netěsnosti, nakonec ještě pustíme horkou vodu, abychom měli jistotu, že se vyplaví všechny zbytky vodního kamene. Hlavici nakonec naleštíme hadříkem. Pokud budeme čištění provádět pravidelně, bude nám sloužit dlouhá léta.

Zdroj: Dengarden