Správná teplota při praní přináší značné výhody. Prádlo je dokonale čisté a dezinfikované

Trendem posledních let je praní při nízkých teplotách, které doporučují výrobci praček, ale i pracích a čisticích prostředků. Dalším argumentem pro praní při nízkých teplotách je energetická úspornost, voda se nemusí při těchto pracích cyklech ohřívat na vyšší teplotu a dochází k úspoře energie, času i vody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kromě toho má šetrné praní vliv na životní prostředí, výrobci zmiňují také šetrnost vůči tkaninám a textiliím, které vydrží delší dobu. Je tento argument pravdivý? Proč by se mělo některé prádlo prát ale na nejvyšší možné teploty?

Úspory na úkor kvality

Současný trend je neústupný a velí úspory, redukuje se proto výkon motorů, aby nebyly tolik energeticky náročné. Vzhledem k tomu většina praček má programy s vyššími teplotami značně omezené. Některé už nemají ani funkci vyvařování, nejvyšší teplotou bývá rozmezí 90-95 °C. Výrobci doporučují praní při nízkých teplotách, dokonce nižších než 40 °C, to však přináší mnoho nevýhod, předně se prádlo zapírá, šedne nebo žloutne a při praní nedojde k likvidaci virů a bakterií, které na textiliích ulpívají. 

iZdroj obrázku: pixabay
Zaměřte se na teplotu praní

Odolné skvrny nízké teploty nezdolají

Byť budou výrobci oponovat, velmi znečištěné prádlo se při nízkých teplotách nevypere. Jedná se především o odolné skvrny způsobené při sportu, od bláta, krve, ale také od vína, různých druhů potravin, kečupu a dalších látek. Nečistoty se ve vlažné vodě rozptýlí po tkanině, nedojde k jejich likvidaci a prádlo vinou toho šedne. Zatímco u některých tkanin dochází při zapírání k tmavnutí, u jiných naopak ke žloutnutí, je to především reakce na kosmetické přípravky. Kdo by nosil zašedlé nebo zažloutlé košile? Není lepší přidat na teplotě, aby si oblečení zachovalo svůj krásný vzhled?

Viry a bakterie v tkaninách zůstávají

Při nízkých teplotách praní nedochází ani k potřebné likvidaci virů a bakterií, kterých může být v oblečení až několik milionů. Tím spíše při práci v otevřených kancelářích nebo velkých výrobnách se počet mikrobů násobí, při praní na nízké teploty však nedochází k jejich odstranění. V těchto případech je nutné volit programy s teplotami od 60 °C výše. 

iZdroj obrázku: pixabay.com
Prát na nízké teploty může být chyba

Vyšší teplota textilie vydezinfikuje

Podle odborníků dochází při teplotě méně než 40 °C k odstranění pouze 6 % mikroorganismů, naopak při teplotě větší než 60 °C až 100 %. To platí i v případě zdraví škodlivé bakterie Staphylococcus aureus, která způsobuje řadu infekčních onemocnění především na sliznicích, v plicích nebo močové trubici. Při praní proto volte raději program s ohledem na konkrétní stav znečištění a použití oblečení než s ohledem na úspory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články